Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani: Përfytyroj kampe refugjatësh në Shqipëri

Para samitit jozyrtar të BE për azilin, presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani thekson se stabiliteti i Europës varet nga Gjermania. Tajani përfytyron mundësinë e kampeve në Shqipëri ose Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për grupin mediatik gjerman “Funke Medien Gruppe” të shtunën (23.06), presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani është shprehur, se “mënyra e veprimit me çështjen e migracionit nuk duhet të çojë në shpërbërjen e BE-së. Sipas Tajanit, nëse çdo shtet do të veprojë sipas interesave të veta, kjo do ta shpërbënte BE-në, shkruan dpa. Në të njëjtën kohë, presidenti i Parlamentit Europian u kujtoi partive gjermane në grindje të fortë për çështjen e azilit, se migracioni “nuk është një problem vetëm gjerman.”

Italia dhe Greqia ndodhen po ashtu nën presion të madh.

Tani nuk bëhet fjalë për zgjidhje të veçuara kombëtare. Ne kemi nevojë për një strategji europiane.

Në samitin e Bashkimit Europian më 28 dhe 29 Qershor pritet të diskutohet ndër të tjera edhe çështja e refugjatëve. Partia kristiansociale CSU në Gjermani kërkon që menjëherë pas tij të vendosë se si do të veprojë. Ndërkohë këtë të dielë, presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka ftuar në një takim në Bruksel vendet e BE-së për krizën e migracionit. 16 vende duan të marrin pjesë në këtë samit.

Kampe të mundshme në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut

Stabiliteti i Europës varet nga stabiliteti i Gjermanisë, tha Tajani. Ai është “kundër masave në kufijtë e brendshëm”. Zgjidhja ndodhet jashtë, jo brenda Bashkimit Europian.

Ne duhet të mbrojmë kufijtë e jashtëm me efektivitet. Duhet të investojmë më shumë në Afrikë për të luftuar arsyet e migracionit”, theksoi Tajani. Agjencia e Ruajtjes së Kufijve, Frontex duhet të forcohet me 10.000 vetë, kërkoi ai.

Ne kemi nevojë për kampe jashtë BE.” Tajani u shpreh se e përfytyron si të mundshme, që qendra të tilla të ngrihen në Shqipëri apo Maqedoninë e Veriut. “Por ne kemi nevojë për kampe edhe në Afrikë. Libia është një vend që duhet stabilizuar. “Nigeria, Tunizia dhe Maroku janë po ashtu vende që mund të merren në konsideratë për kampe”, sipas presidentit të Parlamentit Europian./DW

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • sapa: 24/06/2018 07:33

  Saliu shkaterroj shtetin Rama e la shtetin si Saliu por shkaterroj edhe Shqiperine!

  Përgjigju
 • Shqiptari: 23/06/2018 14:15

  Me kampet e plotesoni gjithe kornizen e mendimit se cfare eshte Shqiperia per ju. Ju nuk na doni, po nga ne do ju vij dhe "e mira". E kemi pare 2 luftera, se si kokrra-kokrra beheni per te ruajtur veten, pastaj fshini koken si struci dhe lini bythen jasht...

  Përgjigju
 • Emigrant: 23/06/2018 13:45

  Po e pranoje rama kampe ne shqiperi VEPRIM I RAMES DO KONSIDEROHET TRADHETI KUNDREJT POPULLIT I THEMI RAMES JO KREDO POLITIKE NGA BE NE KURRIS TE POPULLIT PASOJAT DO JENE TE PA PARASHIKUESHME SHQIPERIA ME GJITHE LUFTEN QE BEN XHAFAJ PER PARANDALIMIN E PRODHIM-TRAFIKIMIN E DROGES PERSONA TE VECANTE REFUGJATESH DO GJENE HAPSIRA PER VAZHDIMIN E KESAJ VEPRIMTARIJE KRIMINALE RAMA DUHET TI THOTE JO HAPJEN E KAMPEVE TE EMIGRACIONIT NE SHQIPERI KJO ESHTE ME E RENDESISHME SE NEGOCIATAT ndoshta dhe me e rendesishme se pranimit te Shqiperise ne BE

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit