Presidenti i ri/ Bardhi kërkon 'armëpushim': Të mblidhemi me Rithemelimin për të zgjedhur kandidatët, të jenë produkt i opozitës pa përjashtim

Presidenti i ri/ Bardhi kërkon 'armëpushim': Të mblidhemi me Rithemelimin për të zgjedhur kandidatët, të jenë produkt i opozitës pa përjashtim

1652554922_bardhi.jpeg

Gazment Bardhi ka kërkuar ‘armëpushim’ me grupin e Rithemelimit që të diskutojnë për emrat e kandidatëve që do të propozohen në 2 raundet e ardhshme për presidentin e ri. Bardhi tha se duhet të bëhen të gjithë bashkë që kandidatët të jenë produkt i opozitës pas bërë asnjë përjashtim. Deklaratat e Bardhit u bënë në mbledhjen e grupit të PD-së që po drejtohet nga Alibeaj dhe po marrin pjesë më shumë se 23 deputetë që të dakordësohen për emrat që do të propozojnë për kreun e ri të shtetit.

“Të mblidhemi të gjithë deputetët e opozitës bashkë, minimalisht të gjithë deputetët e dalë nga lista e PD. Ky nuk është moment ndasie midis nesh. Nuk shoh që ka diferenca që propozimi për Presidentin e ri i takon opozitës. Duhet një armëpushim mes vetes në PD dhe të eksplorohet çdo mundësi për bashkim në këtë proces. Unë mendoj që për tu bërë bashkë mund të mendohet që grupi që mandatohet nga Grupi Parlamentar për negociata të përfshijë deputetë nga të gjitha palët. Kandidatët tonë duhet të jenë produkt i të gjithë deputetëve të opozitës, pa asnjë përjashtim.

Kjo duhet të tentohet pa ndërprerje dhe në çdo mënyrë. Unë e kuptoj që ftesa për mbledhje i është bërë të gjithë deputetëve të PD, përfshirë kolegët e Komisionit të Rithemelimit, dhe ka qenë zgjedhja e tyre që të mos marrin pjesë. Mirëpo ne nuk duhet të reshtim që të eksplorojmë çdo mundësi që edhe propozimet e tyre për kandidatë të përfshihen. Nga ana tjetër, pa garanci që propozimet tona do merren në konsideratë, unë nuk mendoj që ne duhet të ecim me emra. Ose nëse grupi vendos që duhet të propozojmë, atëherë kjo nuk duhet të vijohet pa fund. Unë nuk kam emër dhe nuk propozoj emër”, tha Bardhi.


Lajmi kryesor:

Presidenti i ri/ Nga Leka Zogu, Halim Kosova te Dashamir Shehi, lista me 8 emrat e PD! Alibeaj: Nëse PS s'pranon një prej kandidaturave të opozitës tërhiqemi nga procesi


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura