Presidenti rus i Dumës: BE shkel lirinë e shtypit dhe të shprehjes

Presidenti rus i Dumës: BE shkel lirinë e shtypit dhe të shprehjes

Foto: Vyacheslav Volodin

Presidenti rus i Dumës së shtetit, Vyacheslav Volodin, ka akuzuar Bashkimin Evropian për censurë, shkelje të lirisë së shtypit dhe të shprehjes pas vendimit të Këshillit të BE-së për të pezulluar aktivitetet e transmetimit të katër mediave. Sipas tyre ato "përhapin, mbështesin propagandën ruse dhe luftën e agresionit kundër Ukrainës”, pra Zëri i Evropës, Ria Novosti Izvestia dhe Rossiyskaya Gazeta.

Në një postim në Telegram, Volodin, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin-akuzoi Perëndimin për standarde të dyfishta, duke pretenduar se Bashkimi Evropian ka bllokuar mediat që përhapin ato lajme që ai i quajti "pikëpamje alternative". Në Rusi, shumë media opozitare që kritikojnë politikat e Putinit janë të bllokuara.

 

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ 10 mijë njerëz evakuohen nga rajoni i Kharkiv! Polonia jep 2 miliardë euro për të fortifikuar kufirin


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot