Presidenti spanjoll takon Xi Jinping: Mbështetje për planin e Zelenskyt, paqe e qëndrueshme

Presidenti spanjoll takon Xi Jinping: Mbështetje për planin e Zelenskyt, paqe e qëndrueshme

1680261414_sanchez.JPG

Kryeministri spanjoll, Pedro Sánchez , nënvizoi rëndësinë e një paqeje "të drejtë dhe të qëndrueshme" në Ukrainë, e cila respekton sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit të sulmuar, siç parashikohet në planin e paqes të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky . Gjatë takimit në Pekin me presidentin kinez, Xi Jinping , kryeministri spanjoll tha se ishte i interesuar të njihte "vizionin e Xi-t për kontekstin aktual gjeostrategjik global" dhe "gjithashtu pozicionin e Kinës për një luftë që po prek veçanërisht Ukrainën. dhe sidomos pas vizitës në Moskë", i presidentit kinez, javën e kaluar. Xi, tha Sánchez, "e di se cili është pozicioni ynë: ne duhet të vazhdojmë të bastojmë për paqen: se paqja është e drejtë, e qëndrueshme dhe në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara". ai shtoi se kryeministri spanjoll i cituar nga gazeta La Vanguardia , nevojitet një paqe që "respekton parimet e rendit ndërkombëtar: sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit të sulmuar, siç pretendon Presidenti Zelensky në formulën e tij për paqen, të cilën Spanja e mbështet.".

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Ndaloni dominimin e SHBA-së, fokusohuni në Kinë dhe Indi! Presidenti bjellorus kërkon armëpushim me Ukrainën, Rusia nuk pranon


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë