Presidentja pro-perëndimore e Moldavisë kërkon edhe një mandat presidencial

Presidentja pro-perëndimore e Moldavisë kërkon edhe një mandat presidencial

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu

Maia Sandu, presidentja pro-perëndimore e Moldavisë, njoftoi se do të garojë edhe për një mandat presidencial në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Sandu po ashtu i bëri thirrje Parlamentit të organizojë një referendum për pranimin e mundshëm të shtetit të saj në Bashkimin Evropian.

“E ardhmja jonë është në familjen evropiane dhe është e nevojshme që ta themi qartë – i gjithë shteti – se cilën rrugë ne zgjedhim për Moldavinë”, tha ajo në një video të publikuar në Facebook më 24 dhjetor.

“I bëj thirrje Parlamentit që të iniciojë mbajtjen e një referendumi vjeshtën e ardhshme, në të cilin zëri i qytetarëve do të jetë vendimtar”, shtoi ajo.

Gjatë një samiti në Bruksel, BE-ja njoftoi më 14 dhjetor për vendimin për hapjen e negociatave për anëtarësim me Moldavinë dhe Ukrainën dhe i dha statusin e vendit kandidat Gjeorgjisë.

Sandu në atë samit ftoi qytetarët në një tubim pro-evropian në Kishiniev më 17 dhjetor, për të festuar atë që ajo e cilësoi si “hap historik për të ardhmen për fatin e shtetit tonë”.

Kryeministri pro-perëndimor i Moldavisë, Dorin Recean, tha se Moldavia “është evropiane” dhe se ardhmja e shtetit “është në BE”.

Më 14 dhjetor, Sandu lavdëroi Parlamentin për miratimin e strategjisë së mbrojtjes kombëtare, që e lidh shtetin e saj me Perëndimin, duke thënë se "ky është një hap drejt forcimit të sigurisë dhe stabilitetit të shtetit tonë".

Sandu përmes videos të publikuar më 24 dhjetor u bëri thirrje qytetarëve që ta mbështesin atë edhe për një mandat presidencial në zgjedhjet që pritet të mbahen nëntorin e vitit 2024.

Është e paqartë nëse Sandu po kërkon që referendumi për anëtarësimin në BE të mbahet së bashku me zgjedhjet presidenciale.

Kjo do të jetë hera e tretë që Sandu garon për presidente. Ajo u mposht nga politikani pro-rus, Igor Dodon, më 2016, por e mundi atë në zgjedhjet e vitit 2020./Rel

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Sllovakia ashpërson ligjin për lirinë e tubimit pas atentatit kundër Ficos

Sllovakia ashpërson ligjin për lirinë e tubimit pas atentatit kundër Ficos