Pretenca për Salianjin/ Kryemadhi: Sulm i orkestruar politikisht, vendi po kthehet në diktaturë

Pretenca për Salianjin/ Kryemadhi: Sulm i orkestruar politikisht, vendi po kthehet në diktaturë

TIRANË- Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi e ka cilësuar si një sulm të orkestruar politikisht vendim e prokurorëve Kolë Hysenaj dhe Genci Qana për ish-deputetin e PD-së, Ervin Salianji për dosjen 'Babale'. 

Sipas Kryemadhit, ky është një tregues i qartë që demokracia në Shqipëria është në rrezik dhe fajtor për këtë bën kryeministrin Edi Rama.

Ajo gjithashtu ka risjellë në vëmendje edhe largimin e kreut të Institutit të Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa në azil, sipas së cilën vë në pah se vendi po kthehet drejt diktaturës.

Reagim i plotë
Ky dhjetor i 29-të i demokracisë në Shqipëri, në vend që të na gjente me një shtet të konsoliduar të së drejtës dhe me demokraci funksionale, i cili do të ishte i denjë për familjen evropiane, fatkeqësisht po shohim se po rrëshqet drejt një sistemi autokratik.

Pretenca e sotme e Edi Ramës, si autori real i saj, i lexuar nga dyshja e prokurorëve të telekomanduar Kolë Hysenaj dhe Genci Qana, ndaj opozitarit Ervin Salianjit dhe gazetarit Jetmir Olldashi, po i tregon qartë të gjithë shqiptarëve që demokracia në vend është në një rrezik eminent.

Ky sulm i orkestruar politikisht duke përdorur gjithashtu edhe sistemin e drejtësisë, prokurorë dhe gjyqtarë, të cilët nën frikën e vettingut janë gati që të bardhën ta bëjnë të zezë, u parapri edhe nga ngjarje të tjera po kaq të rrezikshme në kurriz të demokracisë sonë të brishtë.

Kërkesa për Azil e drejtorit ekzekutiv të Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit z. Agron Tufa pas kërcënimeve të marra për shkak të punës së tij, prishja e qëllimtë, pikërisht në datë 8 dhjetor e godinës nr.15 në Qytetin Studenti, që mbart simbolin e revoltës studentore për demokraci si edhe paraqitja për miratim në Kuvend e Paketës së Ndryshimeve Ligjore për nënshtrimin e plotë të medias janë akte, të cilat po e rikthejnë Shqipërinë në vitet e errta të diktaturës.

Nga një qeveri e ardhur në pushtet nga votat e blera dhe të rrëmbyera në bashkëpunim me bandat e krimit të organizuar dhe paratë e oligarkëve të PPP nuk mund të presësh as demokraci, as shtet të së drejtës, as zhvillim ekonomik, as integrim evropian.

Opozita ka mision të saj parësor dhe kombëtar mbrojtjen e demokracisë, mbrojtjen e fjalës se lirë dhe medias, mbrojtjen e votës së lirë. Asgjë nuk është më e shtrenjtë dhe më me vlerë se liria. Opozita së bashku me qytetarët shqiptarë nuk do rreshtin së luftuari për një demokraci reale dhe funksionale.

Sot pas 29 vitesh, fatkeqësisht, po i rikthehemi me forcë po të njëjtave thirrje, të cilat ushtuan nga studentët: “Poshtë diktatura” dhe “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • MONIKA BUÇJA FSHATARE: 11/12/2019 08:48

  Shikoni ktë fytyrën më të poshtër të kombit Shqiptar monika buçe fshatare me intelekt 0. Kjo xhanki mendon se Shqiptarët jan idjot e nuk e njofin ktë pise fshatare grua që është një monstër.

  Përgjigju
 • O tej: 10/12/2019 21:08

  Te kthefshin bythperpjete ty moj baxhell

  Përgjigju
 • sifi: 10/12/2019 21:07

  Monika ka te drejte se shqiperia po kthehet ne shtin diktatures se ligjit,ku te gjithe jane te barabarte para tij.Iku koha Mona kur politika bente kerdine dhe nuk u denonte.Sot dtejtesia eshte e pamvarur dhe do ktheje besimin e popullit

  Përgjigju
 • Ver Llapa: 10/12/2019 20:58

  Pi ku je o Mona ta thave zorren... na thave peshtymen.. po nga ke qen o Mavri?

  Përgjigju
 • Hunglateri: 10/12/2019 20:54

  Salianji ose ne mire Salihaleja do nje hu by...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë

Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë