Princi William dhe Presidenti Mattarella të rrethuar plot me yje, çfarë tribune sonte në  Wembley! Përjashtim 'special' nga karantina 10-ditore

Princi William dhe Presidenti Mattarella të rrethuar plot me yje, çfarë tribune sonte në  Wembley! Përjashtim 'special' nga karantina 10-ditore

Princi William duke parë një sfidë të anglezve

Nga zyrat më të larta institucionale tek përfaqësuesit e Familjes Mbretërore, por edhe personalitete të televizionit, muzikës dhe argëtimit: edhe një herë tribuna e Ëembley do të mirëpresë shumë fytyra të njohura sonte në mbrëmje, me rastin e finales së EURO 2020.

Për finalen Doëning Street u ka dhënë mysafirëve të UEFA-s një përjashtim të veçantë nga detyrimi 10-ditor i karantinës, i parashikuar për këdo që mbërrin në ishull nga shumica e vendeve evropiane, përfshirë Italinë. Një përjashtim që do të përfitojë afërsisht dy mijë të ftuar nga qeveria evropiane e futbollit, duke përfshirë autoritetet politike, menaxherët e sporteve, sponsorët dhe mediat.

Siç është konfirmuar tashmë - përfaqësues i lartë i Italisë do të jetë presidenti Sergio Mattarella, i cili do të shoqërohet në Londër nga presidenti i FIGC Gabriele Gravina. Kryeministri Mario Draghi nuk do të marrë pjesë në finalen e Azzurrit, mungesa e të cilit justifikohet nga protokolli institucional, i cili nuk siguron - për ngjarje të ngjashme - praninë shoqëruese të Presidentit të Republikës dhe atë të Këshillit të Ministrave. Për më tepër, Draghi, së bashku me Kancelaren Angela Merkel, ishin shprehur kundër konfirmimit të Londrës si vendi për finalen evropiane, për shkak të rritjes së mprehtë të infeksioneve, të regjistruar javët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar, për shkak të variantit Delta.

Në nivel shumë të lartë përfaqësimi i anglezëve, duke filluar me Kryeministrin Boris Johnson, me gruan e tij në krah të tij Carrie. Nuk dihet nëse Kryeministri Britanik do të shfaqet në të njëjtën fanellë të bardhë të lidhur me lëkurën si Anglia, e treguar tashmë në gjysmëfinale kundër Danimarkës.

Familja e madhe Mbretërore do të ketë në stadium Princin William, një gjë e domosdoshme në Wembley edhe për rolin e tij si president nderi i Shoqatës Angleze të Futbollit, si dhe përfaqësues i Familjes Mbretërore, trashëgimtari i dytë i fronit. Dukesha Kate nuk do të shoqërojë në Ëembley burrin Ëilliam, për shkak të axhendës.

Në rreshtin e parë, në tribunën e nderit, prania e presidentit të UEFA merret si e mirëqenë, Alexander Ceferin, i shoqëruar nga ikona e futbollit anglez, David Beckham, e pashmangshme në të gjitha ndeshjet e Tre Luanëve. Një ftesë e veçantë iu dha gjithashtu Christan Eriksen dhe ndihmës mjekëve që i shpëtuan jetën, gjatë arrestit kardiak të pësuar nga mesfushori danez i Interit në ndeshjen hapëse të Danimarkës kundër Islandës. Pjesa e showbizit është e plotë, duke filluar me Robbie Williams, Noel Gallagher dhe Adele. Midis fytyrave të njohura të TV britanik pritet - midis 60,000 në Wembley - gazetari Piers Morgan dhe komediani James Corden.

Më në fund, mungesa provokuese, e konfirmuar edhe për finalen, e deputetit konservator Lee Anderson, në polemikë të hapur me zgjedhjen e lojtarëve anglezë për t'u gjunjëzuar para ndeshjes. Bojkoti personal i Anderson, i cili, megjithatë, ka bërë të ditur se ai do të mbahet i azhurnuar për rezultatin e ndeshjes përmes telefonit të tij celular.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Norvegjia do t'i sigurojë Ukrainës një program 5-vjeçar të ndihmës ushtarake prej 7 miliardë eurosh

Norvegjia do t'i sigurojë Ukrainës një program 5-vjeçar të ndihmës ushtarake prej 7 miliardë eurosh