Pritshmëritë për Gledis Nanon, ekspertët për Report Tv: Të qëndrojë larg politikës! Besim e ‘spastrim’

TIRANË- Policia e Shtetit duhet të shkëputet nga politika dhe të përforcëohet besimi mes drejtuesve e vartësve. Këtë pret eksperti Fatjon Softa nga drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano.

 “Të jetë i shkëputur nga politika, që e shoh të vështirë, por të ishte i shkëputur. Dhe të kërkoj, jo vetëm nga drejtori por të gjithë bashkë, të fillonte ndryshimi që nga ligji për Policinë e Shtetit, që nga gradat për Policinë e Shtetit. Nëse policinë do t’a linin të qetë dhe politika të largonte duart nga ajo, atëherë do t’u bazonte tek profesionalizmi dhe pasioni”, shprehet eksperti Softa.

Kreu i Sindikatës së Policisë, Sadedin Fishta kërkon ndryshimin e komunikimit në Policinë e shtetit.

“Duhet të ndryshoj mënyra e komunikimit të drejtuesve brenda Policisë së Shtetit, drejtues me drejtues dhe drejtues me vartës. Sepse të paktën në polici është krijuar një frymë mosbesimi midis vartësve dhe drejtuesve. Pra, fryma e besimit në radhë të parë dhe kjo frymë besimi është kur punonjësit e policisë janë të lirë të shfaqin probleme dhe thonë mendime”, shprehet Fishta.

Sfida e drejtuesit të ri është edhe pastrimi i policisë nga elementët kriminal.

“Për aq kohë sa ne nuk kemi një plan afatgjatë dhjetë vjeçar, njëzet vjeçar, nuk funksionon. Ne luftojmë krimin por krimi është brenda radhëve të policisë, krimi është te organet e drejtësisë, është tek drejtuesit e lartë të pikave të kontrollit kufitare”, thotë Softa.

Por, në Policinë e Shtetit, shpesh herë ka pasur probleme dhe me të drejtat, detyrimet dhe meritokracinë e punonjësve.

 “Të respektohen edhe të drejtat e secilit në raport me detyrat që ka dhe të drejtat dhe në kuadër të kësaj të respektohet dhe t’i jepet përparësi edhe meritokracis”, përfundon Fishta.

Gledis Nano mori të enjten detyrën e kreut të Policisë së Shtetit, pas dorëheqjes së paraardhësit të tij, Ardi Veliu.

B.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • D.D: 08/10/2021 16:37

  O Softe o klysh kurve.Hotelin në myslym shyr si e ke bo ???? . Po kur dilje me kallash për presion me lug çaji nëpër lagje o lezbik.

  Përgjigju
 • nikolini: 08/10/2021 14:04

  Satedin Fishta este nje specialist policie i cili ka punuar gjate ne radhet e saje dhe mbi te gjitha eshte nje kuader e njeri i respektuar, sa per kete tjetrin qe del neper tv. e nen kopetentin per gjithca them qe eshte nje njeri pa vlera por eshte injoranca e gazetareve qe e marin per ekspert....

  Përgjigju
  • Sauksi: 08/10/2021 18:51

   Mos deshe te thuash specialist gjimnastike se te behesh specialist policie se i ben gjimnastike policve, vetem Sadedinin kam pare....

  • Loni: 08/10/2021 16:40

   Ore habitem kur thojne te qendroj larg politikes... Hahahahha Po kush e vuri ate ne krye un me plakun Tim!? Qe ketu my artikull bie era injorance... Analizat pa themel... Ka mbetur ajkat e ketij vendi... Person in ne fjale se njoh por koha do e tregoj... Por asgje ska per te ndryshuar vendi cdo dit Po behet me I veshtire per te jetuar...

 • Sondazhi i ditës:

  Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

I ftohti polar i lë vendin shiut! Mos dilni nga shtëpia pa marrë çadrën...parashikimi i motit për sot