Pronarët e guroreve bllokojnë rrugën, turistët të irrituar: Duam të kalojmë, kemi të sëmurë në makinë!

BERAT- Pronarët e nxjerrjes se pllakave te gurit kanë bllokuar aksin rrugor Skrapar-Berat dhe kanë sjellë mjetet per të  punuar në malin e Tomorrit. Sipas gazetarit të Report TV, të ndodhur atje pronarët  kanë tentuar të futen në mal por policia nuk i ka lejuar dhe rruga ka mbi 6 orë e bllokuar. Qytetarët janë të irrituar pasi duan të shkojnë në destinacionet e tyre. Pronarët kanë bllokuar rrugën me fadromat që përdorin për të nxjerrë pllakat e gurit.

Dy turistë nga Austria duan të vizitojnë Kanionet e Skraparit dhe shprehen se kanë mbi 2 orë që presin aty. Një kalimtare e irrituar shprehet për kamerën e Report TV: " Duam të largohemi, kemi të sëmurë në makinë".

Një qytetar tjetër thotë:" Kam lënë 5 milionë lekë si turist dhe s'do e shkel më këtë vend, nuk është e drejtë që njerëzit të rrinë e të presin."

 Avduraman Hasamaj, një nga pronarët e nxjerrjes së gurit shprehet: " Policia ka bllokuar qarkullimin, duam te fillojmë punë.  Kemi komunikuar me drejtorin e policisë dhe na tha se do të fillojmë pas datës 25 sa të mbarojë pelegrinazhi." Ai shprehet gjithashtu se i kanë drejtuar letër gjykatës por kanë marrë përgjigje që nuk i japin zgjidhje këtij problemi.

Kujtojmë që Gjykata Administrative e Tiranës ka hedhur poshtë më 3 gusht vendimin e Këshillit të Ministrave që parashikonte zgjerimin e zonës së mbrojtur në Parkun Kombëtar të Malit të Tomorrit. Disa nga banorët janë shprehur se ky vendim është skandaloz dhe se ata nuk e pranojnë, madje kanë zhvilluar disa protesta si dhe kanë nënshkruar një peticion kundër vendimit të Administratives.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jorgo Goro: 28/08/2019 07:37

  Mu tër!

  Përgjigju
 • prec zogaj: 27/08/2019 23:41

  SHTETI TE REAGOJE FUQISHEM NDAJ KETYRE MASKARENJVE,,,EDI RAMA MOS LEJO LLUMIN E SHOQERISE TE NA PRISHE MALET ,,,PO MARRIN PLLAKA E MERMER DHE PO E SHESIN JASHTE PER NJE CAPE BUKE,,,,,,TOMORRI TE SHPALLET PARK KOMBETAR,,FLITET QE KETO GURORE I KA ILIR META,,,,KUSH TE KAPET TE FUTET NE BURG PER 20 VJET,,..//

  Përgjigju
 • Kafsha: 27/08/2019 17:43

  -Çar jan kta mor çar jan kta, pronarë? Ore të dali ushtria tu futi preshin n’rondele ktyre fshatarëve se toka nuk ka pronar. Pronari i vetëm i tokës eshte dhe do të jetë R E P U B L I K A !

  Përgjigju
 • Geke: 27/08/2019 15:36

  Nuk e kuptoj se me cfare te drejte bllokojne rrugen keta tipat dhe policia rri e i shikon si tuafe.... a ka ligje e shtet per keta qe bllokojne rruget sipas qefit te vet???? Bllokim mjetesh dhe ca gjoba te majme dhe nqs e perserisin sekuestrim te mjeteve e heqje te licensave, pastaj le te bllokojne rruget prap po deshen....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri të kalon në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri të kalon në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë