POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Vuçiç i del kundër Haradinajt: Nuk do ta anuloj vizitën në Banjë, do provoj rrugë dytësore

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç

KOSOVË- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka vendosur të mos e anulojë vizitën në Banjë, edhe pas vendimit të kryeministrit Haradinaj, i cili deklaroi se siguria e qytetarëve është mbi të gjitha.

Sipas mediave serbe, Vuçiç është shprehur nuk i interesojnë protestat e banorëve të Drenicës e as vendimi i kryeministrit dhe se do të provojë të shkojë në Banjë përmes rrugëve dytësore. Nëse një gjë e tillë nuk arrihet, ai është shprehur se do të kthehet.

Unë do të përpiqem të shkoj në fshatin Banje dhe të vizitoj Milanin e Kovaçeviç për t'i dhënë dhurata popullsisë serbe. Do të provoj disa mënyra për të hyrë në fshat por nuk e di nëse do t’ja dal. Di të them që jam edhe më i vendosur të ruaj paqen, institucionet dhe njerëzit tanë në Kosovë. Situata e sotme flet qartë për luftën e tyre çdo ditë këtu.

Aleksandër Vuçiç, president

Qytetarët e Skenderajt sot që nga ora 06:00 e mëngjesit kanë dalë në rrugën Skënderaj-Mitrovicë për të protestuar kundër vizitës presidentit serb. Ata kanë vënë kamionë, goma edhe një barrikadë me drunj, të cilës pastaj i kanë vënë zjarrin. Qytetarët shprehen të vendosur për të mos lejuar kalimin e eskortës së presidentit serb.


Lajmi kryesor:

Përfundon vizita e presidentit serb në Kosovë, Vuçiç nuk shkel në Drenicë, shqiptarët bllokojnë rrugët (VIDEO)


ke.mu./Shqiptarja.com
Komento