Në 76-vjetorin e hapjes së minierës së Bulqizës, minatorët në protestë për ‘statusin e minatorit’: Premtim i pambajtur

Në 76 vjetorin e hapjes së minierës së kromit në Bulqizë, me dhjetëra minatorë u ngritën sërish në protestë për Statusin e tyre, që nuk është miratuar ende. Ata thonë se ky premtim i pambajtur i të gjitha qeverive, ka lënë të zhgënjyer një komunitet të madh individësh që vijojnë ende këtë punë apo kanë qenë të punësuar në këtë sektor.

‘Për të kërkuar statusin e minatorit që qeveria kur ka ardhur në pushtete  ka premtuar 3 herë dhe se ka mbajtur premtimin asnjëherë.’- tha Kadri Disha Organizator i protestës.

‘Edhe sot në vitin 2024 nuk trajtohen minatorët në kushtet njerëzore. Kushtet punës nuk janë t përshtatshme dhe rrogat janë tepër të ulëta!’- u shpreh një minator.

Statusi i minatorit, iu garanton minatorëve sigurimin e jetës, rritjen e pagave dhe përfitimeve të tjera, pensioneve që mesatarisht janë 25 mijë lekë dhe garantimin e kujdesit shëndetësor.

‘Po të shikosh pensionet minatorit janë njësor si të kooperativës bujqësore. Do të mobilizohemi si asnjëherë të tjetër të kërkojmë të drejtat tona të mohuara prej 25 vitesh.’- tha

‘37 vite punë në minierë 241 mijë lekë pension!’- tha një minator.

‘Në minierën e kromit, kam 17 vite marr 228 mijë lekë!’- tha Mark Gjergji.

'Minator për 30 vjet, marr pension 302 mijë lekë, por ilaçe marr 112 mijë lekë, i marr çdo muaj i kam taksative.’- tha Çerçiz Smeli

Në dhjetor të 2020 minatorët përmes Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës i dorëzuan Kuvendit një peticion me 10 mijë 680 firma për Statusin e Minatorit, por ende Kuvendi nuk e ka përfshirë në rend dite

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kur’ani në shqip, pse kaq shumë botime të ndryshme? Esencë-Report Tv

Kur’ani në shqip, pse kaq shumë botime të ndryshme? Esencë-Report Tv