Provimet e Maturës, sot testimi për Gjuhën Shqipe dhe Letërsinë! Teza qarkulloi në internet, disa prej maturantëve: Ishte e njëjta me atë që bëmë

Gjatë paradites së sotme 34 mijë maturantë iu nënshtruan provimit të dytë të Maturës Shtetërore, ku u testuan për Gjuhën shqipe dhe Letërsinë.

Provimi zgjati për 2 orë e gjysmë, pasi testimi nisi në orën 10:00 dhe përfundoi në 12:30.

Në total në të gjithë vendin provimi u zhvillua në 208 qendra, ndërsa Tirana ka 38 qendra, për 8300 nxënës.

Edhe këtë vit maturantët zbatuan rregullat anti-COVID, kjo për shkak të situatës pandemike në të cilën ndodhemi. Në një klase kishte 10-15 maturantë.

Në kuadër të masave anti-COVID, nëse një prej maturantëve rezultonte pozitiv me COVID-19, nuk mund ta bënte provimin ditën e sotme, por i jepej mundësia  ta zhvillonte në sezonin e vjeshtës.

Në mënyrë kategorike ishte i ndaluar përdorimi i telefonit gjatë zhvillimit të provimit dhe nëse identifikohej e kundërta maturanti duhet të mbante përgjegjësinë e veprimeve të veta.

Ky rregull duket se nuk u zbatua kudo, pasi vetëm disa minuta pas fillimit të provimit të maturës shtetërore, në internet kanë qarkulluar foto nga tezat e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë.

Ky lajm i cili solli edhe reagime të shumta revolte, është konfirmuar menjëherë nga disa prej maturantëve, të cilat pas përfundimit të provimit, thanë se teza e cili zhvilluan ishte i njëjtë më atë që doli në rrjetet sociale.

Një denoncim të ashpër lidhur me këtë fenomen dhe konkretisht këtë rast, ka bërë edhe eksperti i Arsimit pranë PD, Ndriçim Mehmet, i cili ka ironizuar Ministrinë e Arsimit, duke thënë se kjo është pasojë e çorganizimit me sukses.

Testi në total kishte 60 pikë dhe pragu i kalueshmërisë është 25% (15 pikë).

Më 11 qershor maturantët do të zhvillojnë provimin e Matematikës, ndërsa më 15 qershor atë të lëndës me zgjedhje.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:10
Teza e maturës shtetërore qarkulloi në internet disa minuta pas fillimit të provimit, disa prej maturantëve: Ishte e njëjta me atë që bëmë (VIDEO)

Provimi i Gjuhës shqipe dhe Letërsisë tashmë ka përfunduar.

Disa minuta pas fillimit të tij rreth orës 10:12 në internet, me shpejtësi, kanë qarkulluar tezat e provimit të maturës shtetërore

Në pritje të një konfirmimi, pas përfundimit të testimit që zgjati 2 orë e gjysmë, disa prej maturantëve për Report.Tv thanë se fotot e provimit, i cili qarkulloi në rrjetet sociale ishte i njëjti me atë të cilin ata zhvilluan.

“Po”, konfirmon një maturante.

Megjithatë ka pasur edhe nga ata të cilët e mohuan këtë fakt, duke thënë se tezat ishin krejtësisht ndryshe.

“Jo nuk ishin këto fare, nuk kishin asnjë lidhje, ishin teza krejtësisht ndryshe”, shprehet një tjetër maturante.

Nëse kjo është e vërtet, një gjë e tillë konsiderohet shkelje flagrante e rregullores së Maturës Shtetërore, dhe nëse zbulohet personi përgjegjës, mund të ndiqet penalisht.

Ende nuk ka pasur asnjë reagim nga Ministria e Arsimit.

Ora 11:45
Maturantët ende në provim, eksperti i Arsimit në PD denoncon shpërndarjen e testit në internet: Miradministrim i çorganizuar, suksese në jetë zysh Kushi

1623059341_mehmetaj.jpg

Teksa maturantët janë ende duke zhvilluar provimin e gjuhës shqipe dhe letërsisë, eksperti i Arsimit pranë PD, Ndriçim Mehmet ka denoncuar, se testi ka qarkulluar nëpër rrjete sociale.

Përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, Mehmeti shkruan se në orën 10:00, momenti kur maturantët zunë vend nëpër klasat për të zhvilluar provimin, testi “ka marrë rrugët nga shkollat në tryezat e kafeneve për zgjidhje dhe dorëzim përgjigjesh në kohën e duhur”.

Me tone ironike, Mehmeti shkruan se kjo situatë është pasojë e çorganizimit me sukses nga Ministria e Arsimit.

“Suksese ne jete zysh Kushi”, shkuan ai në fund.

Postimin e tij, eksperti i Arsimit pranë PD, e ka shoqëruar edhe me foto të provimit të plot, që sipas tij kanë qarkulluar menjëherë në internet.

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Situatë kaotike në Turqi, numri i viktimave nga stuhia shkon në 4! Erërat e forta ‘shkundin’ çati e shtylla duke lënë 38 të plagosur