“Pse qëlluat”, djemtë e Haxhi Likës i kërkojnë llogari Ardi Veliut pas aksionit të RENEA-s

Njollat e gjakut në banesën e Haxhi Likës

Mëngjesin e djeshëm gjatë aksionit të forcave RENEA për kapjen e autorëve të mundshëm të masakrën së Lushnjes, Laert Haxhiu dhe Orgest Bilbili, u plagos edhe 77-vjeçari Haxhi Lika.

Shqiptarja.com dhe Report Tv mësojnë se një ditë pas ngjrjes gjendja e tij shëndetësore është përmirësuar. Ai është transportuar në Spitalin e Traumës që ditën e djeshme, ndërsa sot po i nënshtrohet një skaneri në kokë për të kuptuar nëse ka apo jo dëmtime në kokë, aty ku edhe u prek nga një plumb.

Burime të Shqiptarja.com dhe Report Tv mësojnë se për ta takuar të moshuarin ka shkuar edhe vetë drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu i cili është përballur me irritimin e djemve të Haxhiut, Arben dhe Martin Lika, të cilët u lane të lire pak orë pas shoqërimit.

Ata pretendojnë të jenë qëlluar gjatë aksionit dhe pikërisht për këtë i kanë kërkuar llogari Ardi Veliut. 

I moshuari Haxhi Lika pretendon se ishte gjumë kur ka dëgjuar të shtënat jashtë banesës, është ngritur, ka hapur dritaren dhe në ato momente një plumb e ka prekur në ballë. Këtij version i kanë qëndruar edhe dy djemtë e tij të shoqëruar nga policia pas aksionit blic. Ndërkohë që në versionin e polcisë të shpërndarë një ditë më parë pretendohet se i moshuari ka bërë rezistencë me armë në dorë nga dritarja e shtëpisë së tij. Për këtë çështje pritet të hetojë Prokuroria.

Gazetari i Report TV, Artan Hoxha që zbërtheu në studio të gjithë aksionin e RENEA-s duke ngritur edhe dyshime të forta që ai mund të ishte dekonspiruar, tregoi se dy djemtë e Haxhiut kishin ulur grilat e vilës në momentin që RENEA kishte rrethuar banesën e tyre. Pikërisht ku veprim ishte interpretuar si pengim i aksionit të policisë.

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë