Punonjësit e kompanisë së njohur Amazon në grevë, kërkojnë rritje pagash

Punonjësit e kompanisë së njohur Amazon në grevë, kërkojnë rritje pagash

Pamje nga punonjësit në grevë

Heqja e punëtorëvë nga puna ka nisur me grevë atë fuqishme nga ata. Qindra punëtore të Amazon janë në grevë dhe janë duke u ankuar ndaj një ndër kompanive më të njohura amerikane siç është Amazon. Ata janë në grevë dhe kërkojnë rritje pagash nga ana e kompanisë, gjithashtu edhe kushte më të mira punë. Kjo nuk është greva e parë që mbahet grevë  kundër kompanisë pasi edhe verën e kaluar, punonjësit e Amozon kanë mbajtur grevë në Londër pasi kërkonin që t’i rriteshin pagat. Por, e gjitha ajo që ndodhi nuk ishte zyrtare, sepse nuk u plotësuar procedurat e votimit të punonjësve.

“Qindra punëtorë të Amazon janë në grevë sot në Coventry, mbi 98% e tyre mbështesin grevën,” tha sindikata GMB në një postim, me një foto të grevistëve.

Deputeti dhe ish-udhëheqësi i Laburistëve, Jeremy Corbyn, postoi në Tëitter një foto të punëtorëve që mbanin pankarta të sindikatave GMB ku lexonin “Ne meritojmë më shumë” ose “shfrytëzimi i punëtorëve të Amazonës duhet të ndalet”.

Ai shkruajti në post “Unë i mbështes punëtorët në Amazon, ata nuk janë robotë.Një punonjësi i magazinës së Amazon i duhen mbi 8 javë punë për të bërë atë që bën CEO Jeff Bezos në vetëm një sekondë. Ata po bëjnë grevë për herë të parë në MB për të kërkuar paga dhe kushte më të mira pune” tha Corbyn në postimin e tij, duke shtuar

Një zyrtar i sindikatës GMB i tha BBC-së se punëtorët aktualisht paguhen 10£ në orë dhe nuk mund të jetojnë me atë nivel pagash. Ata po kërkojnë 15 paund, duke argumentuar se një gjigant dixhital si Amazon mund ta përballoj këtë

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol