Putin përgëzon Erdoganin: Fitorja në zgjedhje ishte rezultat i natyrshëm i punës tuaj vetëmohuese për popullin turk

Putin përgëzon Erdoganin: Fitorja në zgjedhje ishte rezultat i natyrshëm i punës tuaj vetëmohuese për popullin turk

Presidenti rus Vladimir Putin ka uruar Recep Tayyip Erdogan për rizgjedhjen e tij që sipas Kremlinit ishte diçka e dukshme dhe e natyrshme.

“Fitorja e zgjedhjeve ishte rezultat i natyrshëm i punës suaj vetëmohuese si kreu i Republikës së Turqisë, dëshmi e qartë e mbështetjes së popullit turk për përpjekjet tuaja për të forcuar sovranitetin shtetëror dhe për të zhvilluar një politikë të jashtme të pavarur”, thuhet në letrën e Putinit.

Erdogan dhe Putin kanë qenë aleatë për një kohë të gjatë, dhe Turqia ka qenë më neutrale në pushtimin rus të Ukrainës në krahasim me aleatët e saj të NATO-s.


Lajmi kryesor:

Erdogan president i Turqisë për një mandat të tretë! Politikanë të ndryshëm në botë e përgëzojnë! Rama e Begaj: Miqësia mes dy vendeve tona do rritet


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Të martën kohët e fundit keni qenë pak i shqetësuar... horoskopi për ditën e sotme

Të martën kohët e fundit keni qenë pak i shqetësuar... horoskopi për ditën e sotme