Qofte me kos në furrë nga zonja Albana

Qofte me kos në furrë

Përbërësit:

 • 600 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 1/2 lç sodë
 • 1 lç vaj ulliri
 • 1 vezë
 • 1 fetë bukë e zbutur në ujë / qumësht
 • Kripë, piper i zi
 • Piper i kuq i ëmbël
 • Miell për pudrosje
 • Vaj bimor

Për salcën:

 • 1 kg kos
 • 2 lgj miell
 • 2 vezë
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 tufë majdanoz
 • Spec i kuq i ëmbël
 • Kripë

Përgatitja:

Bashkojmë në një tas të gjithë përbërësit e qofteve, e punojmë mirë brumin dhe më pas i japim formë rrumbullake sa një kokërr arre. I pudrosim mirë qoftet me miell dhe i skuqim lehtë në vaj bimor.

Trazojmë kosin me miellin dhe vezët. Vendosim qoftet brenda në salcë dhe i vendosim në furrë në 200 gradë për pak minuta. Ndërkohë aromatizojmë gjalpin me pak hudhër dhe piper të kuq dhe e shtojmë sipër qofteve me salcë kosi në momentin që e servirim. Sipas dëshirës mund ta spërkasim dhe me pak majdanoz.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Durrës, i kërkuar nga drejtësia italiane, arrestohet 58-vjeçari

Durrës, i kërkuar nga drejtësia italiane, arrestohet 58-vjeçari