Qytetarët bënë 2104 ankesa për gjyqtarët, ILD propozoi 3 shkarkime, 5 ulje page dhe 1 vërejtje publike

Këto janë dosjet e ankesave të bëra nga 2104 qytetarë shqiptarë për shkelje apo abuzime me detyrën nga gjyqtarët në periudhën 2017-2020.

Shqyrtimi i tyre u bë me vonesë dhe përfundoi vetëm këtë vit, ndërkohë që Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka miratuar 34 vendime disiplinore, ku ka hetuar shkeljet e pretenduara ndaj veprimtarisë së 58 gjyqtarëve. Nëntë nga hetime kanë përfunduar me kërkesë për procedim disiplinor ndaj 9 magjistratëve gjyqtarë. Masat e propozuara nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë ishin “Shkarkim nga detyra”, për 3 gjyqtarë; “Ulje e përkohshme e pagës deri në 40%” për 5 gjyqtarë dhe për 1 gjyqtar u propozua masa disiplinore “Vërejtje publike”.

Për këto kërkesa, Këshilli i Lartë Gjyqësor, ka pranuar pjesërisht kërkesën për shkarkim nga detyra për 1 gjyqtar, duke vendosur për të një masë të ndryshme disiplinore, ndërsa 2 rastet e tjera janë mbyllur pa vendim. Sipas ILD-së, për 5 rastet kur është kërkuar ulje page, KLGJ ka pranuar 2 dy kërkesa ndërsa 3 procedime i ka pezulluar për shkak të procesit të rivlerësimit. Për një gjyqtar për të cilin ishte kërkuar masa “Vërejtje publike”, KLGJ ka vendosur pezullim për shkak të procesit të rivlerësimit.

Zyra e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë njoftoi se bëhet fjalë për një stok prej 2104 ankesash e praktikash dokumentare që të patrajtuara, ose të shqyrtuara pjesërisht nga organet e mëparshme të sistemit të drejtësisë. Shqyrtimi i stokut ka nxjerrë në pah procedurat e paplota te ndjekura nga organet e mëparshme si KLD, për trajtimin e këtyre ankesave.

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Krimi në Maqedoninë e Veriut, në polici edhe babai i 14 vjeçares

Krimi në Maqedoninë e Veriut, në polici edhe babai i 14 vjeçares