Rama: E di që ju duket e çuditshme që po çojmë mjekë në Itali, por ne nuk e braktisim mikun në ditë të vështira

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një fjalim falenderuar për mjekët që kanë shprehur gadishmërinë për të luftuar ndaj koronavirusit.

"Ju falënderojë për gatishmërinë, e di që disave u duket e çuditshme që 30 mjekë dhe infermierë të armatës sonë të vogël nisen sot për në vijën e zjarrin. E di po ashtu se nuk e përmbysin raportin mes forcës vrastare dhe atyre të mjekëve që luftojnë për ta mundur, por di që edhe andej është shtëpia jonë që kur Italia na shpëtuan dhe na mikpritës dhe adaptuan në shtëpinë e tyre kur Shqipëria digjej nga dhimbjet e papërshkrueshme. Ne po luftojmë me të njëjtin armik të padukshëm, nuk mund t'i mbajmë rezerve teksa në Itali po kurohen shqiptarë që janë plagosur nga armiku. E vërtetë që të gjithë janë mbyllur në kufijtë e tyre, edhe nga vendet e pasura, por mbase ngaqë nuk jemi të pasur dhe nuk na ka lënë kujtesa nuk mund të lejojmë që të mos i tregojmë Italisë qe ne nuk e braktisim mikun në vështirësi. Askush nuk fiton dot e vetme, ju po niseni për një luftë që është edhe e jona. Sot jemi të gjithë Italian dhe Italia duhet të do ta fitojë luftën edhe për ne, edhe për të gjithë Europën dhe botën", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Ndihmë Italisë me 10 mjekë e 20 infermierë, Rama: S'mund t'i mbajmë rezervë kur atje ka shqiptarë të prekur! Di Maio: Treguat vlerat europiane


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital