Rama mesazh Bashës dhe Kryemadhit një ditë para protestës së opozitës

Lulzim Basha, Monika Kryemadhi dhe kryeministri Edi Rama

Një ditë para protestës së opozitës, kryeministri Rama ka mesazh në Facebook për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin. Kreu i qeverisë duke cituar një shprehje të Martin Luther King thotë se protestat e dhunshme nuk të çojnë në fitore dhe këtë e gjë e dinë dhe ata që i bëjnë.

'Përtej aspektit moral, limiti i protestave të dhunshme qëndron në faktin se ato s’të çojnë në fitore dhe këtë e dinë edhe ata që i bëjnë. Pra protesta e dhunshme s’është revolucionare po reaksionare, sepse ndjell humbjen. Martin Luther King' shkruan Rama.

Opozita nesër në orën 20:00 do të zhvillojë protestën e 10-të kombëtare para Kryeministrisë duke kërkuar largimin e qeverisë Rama. Lideri demokrat dhe kryetarja e LSI-së u bënë thirrje sot qytetarëve që të bashkohen nesër në protestë.

Por PD dhe LSI-ja kanë divergjenca përsa i përket 13 Tetorit, që Meta e shpalli si datë zgjedhjesh për vendoret, pasi Basha kërkon më parë largimin e Ramës dhe qeveri tranzitore, ndërsa për Kryemadhin është ditë zgjedhjesh.  Opozita dhe Presidenti nuk e njohin 30 Qershorin.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?

Komento

Komente

 • Henri: 08/07/2019 03:00

  Pershendetje, Pse quhet proteste e opozites? Opozita dhe maxhorqnca jane ne parlament. Kjo proteste behet nga nje grup i cili eshte ne kundershtim me sistemin dhe shtetin aktual. Shtetit duhet qe ketij grupi ti jape nje emer dhe klasifikim si kudo ne boten moderne. Ne ca vend te botes moderne ndodh qe nje grup njerzish pa mandat, pa post politik ose publik konsiderohen si opozite. Shteti Rama duhet te beje vendime te forta dhe ti vendose gjerat ne vend. Ajo nuk eshte opozite.

  Përgjigju
 • Urra: 08/07/2019 01:43

  "Pse nuk e dime ne kush ishte Beqir Balluku ?! Nje m** m**i..." , Enver Hoxha. Rrofte 15% shi votuesve. Vari lesht 85% shit tjeter. Gur ne makina kush shan udheheqjen.

  Përgjigju
 • Dy gishtat ne vend: 07/07/2019 22:28

  Burgu eshte me pishine apo me Det, te ra fati te ngresh dhe infrastrukturen, shpresoj te mos jesh dhe vete pjese, por gjithsesi vjen pas Sal-Met, paragjykim, por nisur nga Vitet ne Pushtet

  Përgjigju
 • Lili: 07/07/2019 18:58

  Luther King skishte asgje ne Dore per ta mare me force ne Amerik sepse qeveria qe demokratike ne ate kohe dhe sishte gati te plotesonte kerkesat qe kerkonte Luther King. Ai u ngrita per problem racizmi kurse ne shqiperi problemi eshte krejt ndryshe sepse qeveria seshte demokratike, qeveria ka mbjell droge, ka shitur te gjitha resource e vendor tek Soros, ka ber spastrim te popull size sidomos rinine, ka ven taksa maramendase qe eshte e pamundur te pagohen.ka degjeneruar rinin me imponim neper shkolla dicka qe skish ndodhur histirikisht ne shqiperi etjera etjera. Qeveria qe ska punuar per populli.ku krahasohet ky me lutherkingit.ludherking ka luftuar per te drejtat e races me ngjyre. Ai qe shum paqesor dhe luftoj per te drejte njerez ore dhe e vrane po ky edi rama qe spunon fare per interesin e popullit Shqiptar ça ti bejme ne ketij te shituri. Qe e komandon nje 28 vjecar Aleksandr Soros djali I sorosit qe do ta kthej populli shqiptar ne skllever te tij. Prandaj eshte cuar populli, opozita dhe president sepse cdo gje eshte reale. Prandaj duhet ti therasim mendje ça po behet me vendin tone.

  Përgjigju
  • Kushje ti: 08/07/2019 06:46

   Shume te thellave ju ke hyre. Opinioni jot nuk ka vlere. Sa here qe hap gojen e flet kije parasysh qe opinioni jot eshte ne balanc me opinionin e nderkombetareve. Mere me mend cili opinion fiton...... Persa i perket lule bashes dhe grupit qe e ndjek nese do ishte e sinqerte do ishte dorezuar. Kur e sheh qe sja del dot hiq dore qe te lesh hapesire per dike qe mund ta beje shqiperine me mire se Esi rama. E dyta, Kur ky lulezim ben gabim me matematike, nuk mban mend data dhe me e turpshmja nuk di dhe himnin si vazhdon kete beteje kunder nje neeiu qe eshte ekselent i diplomacise dhe i politikes shqiptare?? Ne kete vend ku jetoj une (jashte shqiperiae) nese nje politikan ben nje gabim te thjeshte direkt jep doreheqie, imagjino mos dije himnin,.. turp. He pra pavaresisht edi rames lulzimi nuk ka asnje ventitet prej politikani. Largohu luli dhe ler hapesire per njerez te asaj fushe, politika nuk eshte dicka qe mund ta beje cdo kush historia po e verteton qe as luli me rjet dhe lek se ben dot. Ramen mos e zeni ne goje derisa te keni me ca ta krahasoni deri ateher po bej gjume.

  • www.youngtribune.com: 07/07/2019 20:12

   Shiko pak te lutem kush e kerkon kausen? Lulzim Basha me Monika Kryemadhin I pari qe sfidon gjykaten e larte dhe nuk paraqitet ne gjygj per aferen e Rruges se Kombit. Vret dhe plagos disa fukarenj 21 Janar qe protestonin ashtu sic po protestojne tani. Vjedh votat ne kutite e zgjidhet kryetar bashkie I Tiranes. Vjedh votimet e per kryetar PD. Analize e bukur ajo e jotja po do ishte me mire te ishe me pak racionaliste.

 • I Meta Hajdut: 07/07/2019 18:13

  Edhe parate e Ilir Metes jane shtuar duke bere seks, se nuk ka si te shpjegohet ndryshe.

  Përgjigju
 • Tirana: 07/07/2019 17:15

  Kote e han buken edhe ti rama ske fuci per as gja. Per se nuk i rras mren ne burg. Nuk ka ma shqipnija zote shijete si ishte dikur. Shtet kukull

  Përgjigju
 • Populli: 07/07/2019 16:30

  Z Kryeminister mos tolero shume por pregatit qelitte per keta mostra te tere pa perjashtim ne burg kush ka vjedhur pasurite e shqiptareve burg perjete dhe konfiskim ta pasurise ,kjo ti kthehet popullit me cdo cmim

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 07/07/2019 15:21

  Kryeminister - mos gabo me leshu pe ose me u terhjek pahiri a dicka - se do te ckyejne hijenaf e felliqta. Qeroj tani se e ke shansen historike me shpetu si popull - me na e kthy dinjitetin qe e meritojne Shqiptaret dhe Shqiperia - falemnderit,

  Përgjigju
 • ILIRET: 07/07/2019 15:16

  O shoku, lere opoziten te thyej koken, po shiko puno ndonje dite. Nuk ju vjen turp qe nuk ishit te pergatitur ne Poznan, ku te gjithe moren financime, vetem ti jo? Bile edhe Kosova mori. Mos rri ne fb po vere ne pune qeverine. Te shohim sa ministra do denosh me varje ne litar per ate qe ndodhi ne Polono.

  Përgjigju
  • Loni: 07/07/2019 18:06

   Lere opoziten ne punen e saj ju vazhdoni te ndertoni shqiperine europiane me ppp

  • Lana: 07/07/2019 16:19

   Po ku e di mo ti "Iliret" se nuk u moren financime. Apo degjon Monen bashke me Tabaken? Lumsi ti qe i di te gjitha dhe je kaq kompetent. Te tille ekspert na duhen.×

Lajmi i fundit

John

Shoqërimi i aktivistëve pas protestës në Mirditë, reagon anëtari i VV Arbër Zaimi: Sulm politik