Rama shkon në Bruksel, në fokus integrimi në BE! Liderët e Ballkanit perëndimor të ftuar nga Borrell

Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka shkuar ditën e sotme në Bruksel, ku në fokus do të jetë vizita për çështja e Integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Pritet që Rama të zhvillojë dhe një takim shefi i politikës së jashtme së Bashkimit Evropian Josep Borrell.

Kjo vizitë e Ramës vjen pasi do të mblidhen liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor në një darkë pune, të thirrur nga Borrell. Në takim kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

Rapotrohet se në Bruksel ky takim do të shërbejë për të diskutuar “në mënyrë të hapur” për zhvillimet e fundit në rajon, procesin e zgjerimit, çështjet gjeostrategjike dhe forcimin e bashkëpunimit në rajon si dhe raporteve mes rajonit e BE-së. Kjo është hera e dytë që kryeministri i Kosovës Kurti shkon në Bruksel, prej kur ka marrë mandatin në krye të qeverisë.

 

Be.K./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

VIP-at në fillim të karrierës dhe tani! Ja si kanë ndryshuar stilin gjatë viteve dhe si po lënë ‘gjurmët’ e tyre ne modë