Vaksinat anti-COVID ruhen me policë te dera dhe kamera sigurie! Rama: T’ua tregojmë njerëzve, se konspiracionet bëjnë punën e vetë (VIDEO)

TIRANË- Vaksinat anti-COVID të Pfizer ruhen në depon qendrore të ISHP-së në kushte të larta sigurie, me policë në derën kryesore, në frigoriferë -80 gradë celcius të mbyllur me çelës dhe në ambiente të monitoruara me kamera sigurie.

Në ditën e tretë vaksinimit anti-COVID në vend, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu inspektuan sot frigoriferët në ISHP ku ruhen vaksinat. Një përgjigje për skeptikët, tha Rama, që kanë hedhur në opinionin publik teori të ndryshme konsiprative mbi mënyrën sesi ruhen vaksinat në Shqipëri. Rama tha se nëse nuk do të ishte kjo qeveri, “sot vaksinat anti-COVID do ishin në dorë të Zotit”.

“Vaksinat do ishin në dorë Zotit, por të kishim ato depo. T’ia tregojmë dhe njerëzve se konsipracionet bëjnë punën e vet”, tha Rama.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka folur me shifra sa i përket kapaciteteve frigoriferike që ka Shqipëri për mbajtjen e vaksinave anti-COVID të kompanive të ndryshme.

 

“Jemi në Depon Farmaceutike të QSUT, ku tashmë janë instaluar edhe frigoriferët -70°C që i kemi patur, i kemi kualiduar dhe janë gati për të pritur serinë e vaksinave. Aktualisht vaksinat e Pfizer që kemi janë në Institutin e Shëndetit Publik. Edhe aty ruhen në kushte të standardeve ultra të ftohta -70 °C - -80 °C. Ndërkohë që këtu janë kapacitetet e tjera që ne kemi. Në tërësinë e këtyre kapaciteteve, kapacitetet aktuale për temperaturën -70 °C janë për 250 mijë doza vaksine, në mënyrë të menjëhershme, për vaksinën e Pfizer. Dhe sigurisht dhe për llojet e ndryshme të vaksinave. Për ato të Modernës nëse do të na vijë -20 °C, kemi kapacitetet për të pritur 950 mijë doza njëhkohësisht. Ndërsa përsa i përket kapaciteteve që kemi frigoriferike për vaksiant e llojeve të tjera, pra ato që kërkojnë 2-8 °C kemi kapacitet për të pritur 7 milion doza”, tha Manastirliu.

Ndërkohë, Rama bëri me dije se shumë shpejt do të nisë puna që laboratorët dhe frigoriferët për ruajtjen e vaksinave do të nxirren në një godinë të veçantë! Për këtë, ministrja Manastirliu tha se projekti është gati. 

Shqipëria nisi vaksinimin anti-COVID më 11 janar! 975 vaksinat erdhën si dhuratë nga Gjermania, ‘shteti mik’ për të cilën Rama zgjodhi të mos e thoshte emrin. Ndërkohë, pritet të mbërrijnë 500 mijë vaksina që shteti ynë i ka blerë nga kompania Pfizer. Si fillim, vaksinimi ka nisur me bluzat e bardha që shërbejnë në 4 spitalet COVID, teksa paralelisht po e bëjnë dhe epidemiologët si edhe do shtrihet edhe te shtëpia e të moshuarve, si grupe të riskut. Vaksina është falas dhe jo e detyrueshme.

1610538792_vaksina.JPG

Frigoriferët ku ruhen vaksinat anti-COVID të Pfizer

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  “Pol i tretë?!” A duhet që 20 partitë e reja të bashkohen kundër PS, PD, LSI?

Komento

Komente

 • Qazim: 13/01/2021 19:33

  Do te ishte me mire te shtonit krahas policeve, ca te RENEA, Komando dhe policet e bashkise. Ne kete menyre do te ishte me bukur per foto e video ne rrjete sociale. Me.vendos ndonje autoblinde.jashte dhe nje dron ne ajer, kjo do ishte kaluar fantastike.

  Përgjigju
  • Tirona 1920: 13/01/2021 20:19

 • Taulant: 13/01/2021 14:19

  Gjithe lukunia e qenve te opozites dhe medias mundohen ta godasin Ramen ne pikat e tij me te forta. Mundohen ta rrezojne politikisht jo frigoriferi, jo origjina e vaksines, kush i dhuroi. Ai i le te lehin nja 2-3 dite derisa te krijohet vemendja e nevojshme ne publik dhe del si hero ne sy te popullit pasi ai u perplas faktet ne fytyre si ne kete rast.

  Përgjigju
  • Përsëri: 13/01/2021 18:58

   Balla ti je??? Uhahahahaahha×

Lajmi i fundit

John

Ndarja nga jeta e Sulajt, Meta: Ishte një prej pedagogëve më të vlerësuar për përgatitjen e shumë brezave ushtarakësh