Rama: 'Open Balkan' gjithëpërfshirës, s'mund të presim t'u mbushet mendja edhe atyre që bëjnë sikur s'e kuptojnë

Kryeministri Edi Rama tha se nisma Open Balkan nxit zhvillimin ekonomik dhe është gjithëpërfshirës për të gjitha vendet e rajonit, edhe pse aktualisht i janë bashkuar vetëm 3 vende. Ai tha se kjo është njësi e zbatimit të procesit të Berlinit që ecën më shpejt për rajonin dhe nuk lejon vendet e rajonit të kthehen në karikaturë e Këshillit Europian.

"Procesi i Berlinit është një proces që pasi ka vendosur një kornizë kriteresh ka mbetur në rrugë nga një samit në tjetrin çdo vit dhe çdo vit e më qartësisht në pamundësi por të zbatuar ato që thuhen është krijuar kjo nisëm që është vetëm një njësi  e zbatimit të procesit të Berlinit duke përshpejtuar dhe duke monitoruar zbatimin. Ballkani i Hapur është për të 6 vendet dhe ndryshe nga procesi i Berlinit nuk merret dot peng nga asnjë vend. Nuk mund të rrimë si një karikaturë e Këshillit Europian. Kemi ripërcaktuar edhe një herë për të gjithë ato që bëjnë sikur nuk kuptojnë apo nuk duan të kuptojnë se Ballkani i Hapur ta kuptojnë se kjo nisëm është gjithëpërfshirëse dhe është i të gjithëve, por Shqipëria, Serbia e Maqedonia nuk do të presin sa t'u mbushet mendja të tjerëve. Kjo është një mundësi ekonomike për të gjithë dhe nevojë për fermerët, studentët dhe qytetarët tanë", tha Rama.


Lajmi kryesor:

'Open Balkan' në Beograd! Rama-Vuçiç-Dimitrov: Kjo nismë që njerëzit tanë të jetojnë më mirë, në dhjetor në Tiranë deklarojmë fitoret e deritanishme! Pas një viti e gjysmë asnjë pengesë në kufi


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Sonte në Esencë: Masakra naziste e Borovës, 107 vrasje

Sonte në Esencë: Masakra naziste e Borovës, 107 vrasje