Rama: Shtëpi e kujdestare për Alesion që shpëtoi pasi u hodh nga kati i 5! Ata që jetonin në pallatet e shembura do vijnë në Tiranë

Kryeministri Edi Rama rikujtoi edhe njëherë afatin 15 Dhjetor për strehimin në banesa të atyre që kanë humbur familjarët nga tërmeti i 26 Nëntorit. Ai tha se për Alesio Cakonin, djalin 10-vjeçar që humbi babanë dhe motrën nga shembja e pallatit në Thumanë, duhet gjendur një kujdestare, për shkak të gjendjes shëndetësore të nënës së tij. Rama u shpreh se të gjithë ata që kanë pasur shtëpinë në pallatet e shembura do sillen në Tiranë, pasi ata kanë përjetuar momente tmerri dhe nuk mund të qëndrojnë atje.

"Data 15 është afati i fundit për të sistemuar në shtëpi ata që kanë humbur të afërmit. Edhe ata kalamajtë që ishin mbrëmë do shkojnë në shtëpi. Do kujdesemi për njërin prej tyre që e ka nënën në spital. Do i japim shtëpinë, do i vëmë një kujdestare. Daja jeton në Angli, mund të rrijë përkohësisht. Shtëpia do jetë në emrin e tij, ai është pronari i shtëpisë. Asnjë nga ata që e kanë pasur shtëpinë në pallatet e shembura do i sjellim këtu. Ata  e kanë tmerr. Edhe ata që kanë humbur njerëz, edhe ata që nuk kanë humbur", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Hetim 155 objekteve në kategorinë e rrezikut! Të verifikohet çdo pronë ku do të ndërtohen lagjet e reja, KÇK ka bërë punën e vet (VD)


  • Sondazhi i ditës:

    Armët që sjellin vrasje! A duhen ndëshkuar më ashpër poseduesit e tyre?×

Lajmi i fundit

John

Nuk iu bind thirrjeve të policisë, ndjekja spektakolare e 24-vjeçarit shqiptar në rrugët e Italisë