FOTOT/ Rama çel ekspozitën personale në Athinë: Jam artisti më i mirë në mesin e kryeministrave! Arti nuk ka nevojë të përkthehet

GREQI- Me titullin “Improvizimet”, kryeministri Edi Rama ka çelur ekspozitën e tij në Greqi. Në fjalimin e mbajtur para të ftuarve, kreu i qeverisë u kujdes që të thoshte se ky moment është mjaft i rëndësishëm për të, pasi është hera e parë pas shumë vitesh që ka lëvizur në një shtet tjetër, jo si kryeministër i Shqipërisë, por si një artit.

Në çelje të ekspozitës, kryeministri Rama ka folur për audiencën, teksa ka falënderuar ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias, kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis dhe organizatorët e eventit.

“Do të doja të flisja disa fjalë greqisht për t’ju adresuar kësaj audience të bukur. Jam shumë mirënjohës për këtë mikrpritje mbresëlënëse dhe për këtë event special. Është hera e parë që vizitoj një shtet si kryeministër që nuk kam në çantën time vetëm shënimet e mia, por edhe artin tim. Kur vizatoj në zyrën time, nuk mendoj se çfarë po bëj me duart e mia, por lejoj sytë e mi të veprojë ndërsa koka është tërësisht  e përqendruar në temat që po diskutoj me bashkëpunëtorët e mia ose vendime që duhet të marr. Është krenari që më pritët në këtë pallat që ka një histori të jashtëzakonshme. Nuk mendoj që arti ka nevojë të përkthehet, arti flet vetë. Arti nuk është për t’u treguar njerëzve çfarë shohin, por për t’u treguar çfarë ata nuk shohin”, tha Rama.

Rama e cilësoi veten “artisti më i mirë mes të gjithë kryeministrave”, ndërsa tregoi se ekspozita është një version i zyrës së tij në Kryeministri.

“Kur vizatoj në zyrën time, nuk mendoj se çfarë po bëj me duart e mia, por lejoj sytë e mi të veprojë ndërsa koka është tërësisht  e përqendruar në temat që po diskutoj me bashkëpunëtorët e mia ose vendime që duhet të marr”, tha ai.

Në fund të fjalës së tij, Rama falënderoi bashkëshorten Linda Rama, teksa nuk i kurseu një batutë.

Mes batutash, ai u shpreh se “garën si artist mes nesh e ka fituar ajo, pasi ka krijuar Zahon, që është një kryevepër”.

Në ditën e fundit të vizitës, më 21 mars, Rama do të marrë pjesë edhe në forumin ekonomik të Delfit.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erdi: 21/03/2023 06:52

  Bravo sepse kryeministrat me metrin e artistit maten kudo neper bote.

  Përgjigju
 • Arbërori: 20/03/2023 11:22

  Ky artin e perdorë për politika tradhtie kombëtare, sepse tani e shifni se prap ia fut thikèn pas shpine Kosovës duke e mbrojtur serbin fashiste. Greqia ështé shumë afër për ta njohur Kosovën e ky tradhtar hap ”ekspozit ” për ta pengar Greqis në njohjen e shtetit TË Kosovës.

  Përgjigju
 • Rea: 20/03/2023 10:57

  I zoti jo vetem ne politike por dhe artist ,vlera qe jo cdokush i ka

  Përgjigju
 • Klodi: 20/03/2023 10:51

  nje artist i vertet je z.Rama.

  Përgjigju
  • Arbeni: 20/03/2023 11:18

   Ky është nje m…i vertet!

 • titi: 20/03/2023 10:47

  suksese

  Përgjigju
 • Alb: 20/03/2023 09:57

  Mos harro me taku edhe skdhevrite shqiptare a tje ne greqi

  Përgjigju
  • Koku: 20/03/2023 22:31

   Hahaha te shkretet

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Koleksioni 'Vasil Koçi',  833 fotografi me imazhe të artistëve dhe veprave të realizmit socialist

Koleksioni 'Vasil Koçi',  833 fotografi me imazhe të artistëve dhe veprave të realizmit socialist