Raporti i ISW: Ndalimi i përdorimit të armëve perëndimore nga SHBA në Rusi, po dëmton mbrojtjen e Kievit

Raporti i ISW: Ndalimi i përdorimit të armëve perëndimore nga SHBA në Rusi, po dëmton mbrojtjen e Kievit

Foto: Ukrainë

Ndalimi i SHBA-së për të goditur territorin rus me armë perëndimore minon aftësinë e Ukrainës për t'u mbrojtur nga operacionet sulmuese ruse në rajonin e Kharkiv. Kështu shkruhet në një raport të  Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

Sipas qendrës kërkimore amerikane, kufizimet e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera perëndimore ndaj Ukrainës për të goditur objektivat ushtarake në Rusi kanë bërë që avionët rusë të kryejnë sulme me bomba dhe raketa kundër pozicioneve dhe vendbanimeve ukrainase.

Sipas raportit thuhet, se kjo politikë e SHBA-së, po komprometon rëndë aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten nga operacionet sulmuese ruse në rajonin verilindor të Kharkiv.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ 10 mijë njerëz evakuohen nga rajoni i Kharkiv! Polonia jep 2 miliardë euro për të fortifikuar kufirin


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot