Reagon Nishani për çështjen e detit: Rama po bën avokatin e Greqisë! Tradhëtia ka emër

Reagon Nishani për çështjen e detit: Rama po bën avokatin e Greqisë! Tradhëtia ka emër

Bujar Nishani dhe Edi Rama

Ish-presidenti Bujar Nishani ka reaguar përmes një statusi në rrjetin e tij social Facebook për çështjen e detit, ku Greqia dekretoi zgjerimin e tij me 12 milje në detin Jon.

Ai në postimin e tij është shprehur se fakti që kryeministri merr përsipër t’i tregojë shqiptarëve se zgjerimi i territorit detar të Greqisë në 12 milje është një e drejtë e Greqisë dhe se Shqipëria nuk ka pse ankohet, siç shkruan edhe ai është një skandal i madh.

Sipas tij, kryeministri i Shqipërisë bën avokatin e një shteti që dëmton rëndë interesat e vendit.

 

 

Në Greqi ditën e Krishtlindjes është miratuar dekreti për zgjerimin me 12 milje në detin Jon, nga pjesa veriore e ishujve deri në kepin Tainaro. Ky vendim është marrë nga Këshilli i Lartë i Shteti.

Ky vendim i Greqisë solli një sërë reagimesh në Shqipëri nga eksponentë të opozitës , të cilët e kanë konsideruar si një përmbushje të axhendës greke në dëm të Shqipërisë. 

Për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve, është rënë dakord gjatë vizitës së ministrit të Jashtëm, Nikos Dendias, në Tiranë, dhe takimit që ai pati me kryeministrin shqiptar, që të shkohet në një gjykatë ndërkombëtare.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fetiu: 28/12/2020 11:59

  E verteta para zgjedhjeve per pislleqet e Rames eshte e dhimbeshme

  Përgjigju
 • Bobi: 28/12/2020 08:50

  E nxjerr ndonjehere koken ti se duhet te fitosh rrogen.

  Përgjigju
 • Vicidoli: 27/12/2020 19:59

  Nishani burre me ....dhe me mustak besnik i Birishes ... busti tij te ngrihet be sheshin Skanderbeg

  Përgjigju
  • Vicidoli: 27/12/2020 21:50

   .,. Nishani burre pa bo...,

 • Fran Uci: 27/12/2020 17:16

  Jari Magjari

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Erdogan anulon takimet, përkeqësohet gjendja e tij shëndetësore

Erdogan anulon takimet, përkeqësohet gjendja e tij shëndetësore