Referendumi në Zvicër, miratohet ligji i ri kundër homofobisë

Foto ilustruese

Zvicra ka miratuar ligjin kundër homofobisë, duke bërë të paligjshëm diskriminimin ndaj personave bazuar në orientimin e tyre seksual. 

Pra sfida e konservatorëve dështoi në kutinë e votimit.

Sipas Swissinfo, rezultatet përfundimtare nga votimi i së dielës tregojnë se 63.1% e votuesve dolën në favor të zgjatjes së legjislacionit aktual anti-racizëm.

Opozita erdhi kryesisht nga zonat rurale në Zvicrën qendrore dhe lindore. 

Shkalla më e lartë e aprovimit u regjistrua në rajonet frëngjisht e italisht-folëse dhe zonat urbane.

Ministrja e Drejtësisë Karin Keller-Sutter tha se ndryshimi ligjor thjesht konfirmoi një klauzolë në kushtetutën e vendit.

Deri më tani, vetëm diskriminimi për shkak të racës, fesë ose grupit etnik u përmend në mënyrë të veçantë në ligjin zviceran.

Keller-Sutter u përpoq të hidhte poshtë shqetësimet e kundërshtarëve se ligji do të kufizojë fjalën e lirë.

"Askush nuk duhet të ketë frikë nga asgjë nëse ata do të respektohen", tha ajo në një konferencë për shtyp. 

Ajo shtoi se ishte e sigurt se gjykatat nuk do të 'përmbyteshin' me çështje të reja.

Sidoqoftë, njerëzit që nxisin publikisht urrejtje ose diskriminim ndaj njerëzve bazuar në orientimin e tyre seksual do të përballen me një procedurë ligjore.

Kundërshtarët, të cilët e detyruan referendumin, pranuan humbjen në fillim të ditës, por u zotuan të luftojnë kundër ndryshimeve të mëtejshme për pakicat e tjera sociale.

 "Ne do t'i kushtojmë vëmendje zbatimit të ligjit dhe do të dëshirojmë të sigurohemi që liria e shprehjes mbetet e garantuar", tha David Trachsel i Komitetit të Referendumit për televizionin publik, "SRF".

Fushatat nga komuniteti LGBT e përshkruan rezultatin si një sinjal të qartë kundër urrejtjes.

Ata thanë se do të vazhdojnë luftën e tyre politike për martesë të të njëjtit seks, që do të diskutohet në parlament muajin tjetër.

Reforma u miratua nga parlamenti në vitin 2018, por një grup i vogël fetar ultra-konservator, Lidhja Federale Demokratike e Unionit, e mbështetur nga Partia Zvicerane e krahut të djathtë, mblodhi nënshkrime të mjaftueshme për të detyruar një votim mbarëkombëtar.

 Kundërshtarët argumentuan  se ligji minon të drejtën e fjalës së lirë, dhe se komuniteti LGBT nuk ka nevojë për mbrojtje të veçantë ligjore. 

Legjislacioni aktual është i mjaftueshëm për të parandaluar fyerjet, shpifjet dhe format e tjera të dhunës ose keqtrajtimit, thonë ata.

Përkrahësit, një shumicë e qartë në parlament, shumica e partive politike dhe qeveria bënë thirrje për reformë pas një vendimi të Gjykatës Supreme të vitit 2010, i cili zbuloi se grupet homoseksuale nuk kanë mjetet e mjaftueshme ligjore për të luftuar diskriminimin.

Ata gjithashtu theksuan se vendet e tjera në Evropë kanë përfshirë homofobinë në kodet e tyre penale dhe se zbrazësia ligjore në Zvicër ka tërhequr kritika nga grupet ndërkombëtare të të drejtave.

Sipas "Hartës së Ylberit", komuniteti LGBT respektohet në 49 vende, ku Zvicra renditet aktualisht në vendin e 28-të.

  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe efekti i vaksinimit, a duhet të hiqet ora policore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrasje me armë zjarri në Tiranë pas një konflikti, ndërron jetë në spital 27-vjeçari! Disa të shoqëruar (EMRI+VIDEO)