Regjistrohen 3 raste infektimesh, Shanghai pezullon fluturimet dhe mbyll shkollat, vijojnë politikat ‘Zero-COVID’

Foto ilustruese

KINË- Qindra fluturime u anuluan, shkollat u mbyllën dhe grupet turistike u ndaluan, pasi ditën e sotme janë regjistruar 3 raste të reja me COVID-19 në Shanghai, ku në mënyrë strikte po vijojnë politikat “zero-covid” për mposhtjen e pandemisë.

Tre rastet pozitive janë tre miq, të cilët kishin udhëtuar në qytetin e afërt Suzhou së bashku javën e kaluar, ndërsa siç kanë theksuar autoritetet  ishin plotësisht të vaksinuar.

“Strategjia ‘zero-covid’ ka qenë shumë efektive, kështu që kjo nuk do të ndryshojë”, tha Zhang Ëenhong, kreu i grupit të ekspertëve të parandalimit të Covid në Shanghai.

Pekini ka arritur të kontrollojë përhapjen e koronavirusit brenda kufijve të tij përmes kufizimeve të udhëtimit dhe bllokimeve, por muajt e fundit për shkak të “shpërthimit” është vënë në provë strategjia e mostolerancës.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Dy vëllezër kanosin me armë zjarri 60-vjeçarin në Shkodër, shpallen në kërkim nga policia