Rekordi i inflacionit rrit çmimet në vazhdimësi në të gjithë eurozonën, arrihet niveli i ri historik prej 8.9%! BE po përgatitet për edhe më keq

Rekordi i inflacionit rrit çmimet në vazhdimësi në të gjithë eurozonën, arrihet niveli i ri historik prej 8.9%! BE po përgatitet për edhe më keq

Foto ilustruese

Inflacioni në të gjithë eurozonën ka arritur një nivel të ri historik prej 8.9% në korrik, nga 8.6% në qershor. Gjithsej 10 shtete që përdorin monedhën e përbashkët shfaqen në ‘territor’ dyshifror: Belgjika, Estonia, Greqia, Spanja, Qiproja, Letonia, Lituania, Holanda, Sllovenia dhe Sllovakia. Të dhënat nga Eurostat janë një tjetër shenjë ogurzezë për ekonominë e bllokut, e cila gradualisht po ngadalësohet, duke rritur gjasat për një recesion. Çmimet në korrik vazhduan të rriten në shumicën e vendeve, të shtyra nga përkeqësimi i në tregjet globale të energjisë, i nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Tendenca rritëse e çmimeve të gazit është përhapur edhe në produkte të tjera, duke përfshirë frutat dhe perimet e freskëta.

Leximi i korrikut tregon një regres të vogël në inflacionin e energjisë -- nga 42% në qershor në 39.7% në korrik -- por një rritje në të gjithë treguesit e tjerë. Kriza globale e ushqimit, zinxhirët e ndërprerë të furnizimit dhe bllokimet e rrepta të Kinës me zero COVID po bëjnë gjithashtu presion mbi mallrat dhe shërbimet e përditshme. Inflacioni bazë, i cili përjashton artikujt e paqëndrueshëm dhe jep një ide më të mirë të fuqisë blerëse aktuale të konsumatorëve, qëndroi në 4%, niveli më i lartë që nga krijimi i euros. Në Gjermani, fuqia industriale e BE-së, inflacioni u rrit në 8.5% në bazë vjetore, pas një rënie të vogël muajin e kaluar (8.2%) që rriti shkurtimisht shpresat për lehtësim. Çmimet e Francës u rritën me 6.8%, ndërsa të Italisë me një normë 8.4%. Vendet baltike mbeten veçanërisht të prekura nga tendenca në rritje -- Estonia (22.7%), Lituania (20.8%) dhe Letonia (21%) -- për shkak të varësisë së tyre të madhe nga importet e huaja për të përmbushur nevojat e tyre për energji.

Është e paqartë se kur dhe si do të fillojë të lehtësohet kriza energjetike. Kremlini ka treguar se është i gatshëm të manipulojë rrjedhat e gazit në hakmarrje për sanksionet perëndimore. Vendet tashmë po përgatiten për një skenar të rastit më të keq, ku Rusia në mënyrë të njëanshme ndërpret të gjitha furnizimet dhe e dërgon BE-në në një recesion të thellë dhe të dhimbshëm. Leximi i fundit i inflacionit nga Eurostat vjen një javë pasi Banka Qendrore Evropiane (ECB) njoftoi një rritje më të madhe se sa pritej në normat e interesit, lëvizja e parë e këtij lloji në 11 vjet. BQE ka treguar se do të vazhdojë të rrisë normat nëse situata ekonomike përkeqësohet, duke hequr dorë nga udhëzimet tradicionale të ardhshme dhe duke përqafuar në vend të kësaj një qasje ‘hap pas hapi’ për vendimet e ardshme.

Inflacioni i korrikut prej 8.9% është më shumë se katërfishi i objektivit prej 2% të dëshiruar nga banka. Edhe Malta, anëtarja e eurozonës me normën më të ulët të inflacionit (6.5% në korrik), tejkalon shumë objektivin e BQE. Të dhënat e pjesshme të PBB-së, të publikuara gjithashtu të premten, treguan një rritje prej 0.7% në të gjithë eurozonën dhe 0.6% në BE gjatë tremujorit të dytë të 2022 krahasuar me periudhën e mëparshme.

"Lajm i mirë! Ekonomia e Eurozonës i kalon pritshmëritë në tremujorin e dytë," tha Paolo Gentiloni, Komisioneri Evropian për Ekonominë, në Twitter.

"Pasiguria mbetet e lartë për tremujorët e ardhshëm: duhet të ruhet uniteti, të jemi gati për t'iu përgjigjur një situate në zhvillim sipas nevojës."

Gjermania regjistroi rritje 0%, ndërsa Letonia, Lituania dhe Portugalia hynë në territor negativ. Franca shmangu një recesion teknik pasi u zgjerua me një normë të ndrojtur prej 0.5%. Të dhënat e PBB-së së bllokut janë në kontrast me ato të Shteteve të Bashkuara, të cilat këtë javë shënuan një tremujor të dytë radhazi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana