Reshje të dendura shiu në Lezhë, ‘paralizohet’ lëvizja e automjeteve! Situatë problematike në disa lagje të qytetit

Kanë mjaftuar 30-minuta reshje shiu me itensitet të lartë që Lezha të përballet me probleme.Kanalizimet nën tokësore nuk e përballuan nivelin e lartë të prurjeve dhe uji vëshoi në rrugë dhe lagjet e qytetit.

Situata më problematike u krijua në bulevardin "Gjergj Fishta" dhe blloqet e banimit 11-janari dhe 11.2 hektarë të lagjes "Besëlidhja".Niveli i ujit arriti deri në 30 cm, duke bllokuar hyrjet e disa pallateve si dhe paralizuar lëvizjen e qytetareve dhe automjeteve.

Uji deportoi edhe në disa biznese, por fatmiresisht u tërhoq brenda një kohe të shpejtë dhe nuk shkaktoi dëme.

Përmbytjet janë një situatë e përsëritur në Lezhë kur ka reshje të dendura shiu, pasi kanalizimet nën tokësore nuk e përballojnë nivelin e lartë të prurjeve.Kjo është një probleme e vazhdueshme prej shumë vitesh e cila pritet të marrë zgjidhje me zbatimin e projektit të kanalizimeve të ujerave të bardha dhe të zeza që pritet të nisë së shpejti, me financim të KFV Gjermane.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:07
Reshjet e shiut bllokojnë rrugën Tepelenë- Kurvelesh, Bashkia thirrje shoferëve: Ja rruga alternative që duhet të përdorni

1685034316_gjirokaster.jpg

Reshjet e shumta të orëve të fundit kanë krijuar probleme serioze në infrastrukturën rurale në Tepelenë. Rruga Tepelenë-Njësia Administrative Kurvelesh, është izoluar. Shkak rënia e inerteve nga lartësitë ne afërsi të fshatit Bënçë.

Me këtë rast Bashkia e Tepelenës ka bërë thirrje drejtuesve të mjeteve që të përdorin aksin alternativ përmes fshatit Salari për të shkuar në destinacionet malore te Kurveleshit.

Nuk është hera e parë që ndodh bllokimi i këtij aksi si pasojë e rënies së inerteve.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Biznesmenët e Pogradecit kundër vendimit të Qeverisë: Nuk vendosim impiante për ujërat e zeza, janë të kushtueshme!

Biznesmenët e Pogradecit kundër vendimit të Qeverisë: Nuk vendosim impiante për ujërat e zeza, janë të kushtueshme!