Deportohet bosi shqiptar i kokainës nga Britania e Madhe në Shqipëri, i dënuar me 25 vite burg! Mediat britanike: Mund të lirohet më herët

Deportohet bosi shqiptar i kokainës nga Britania e Madhe në Shqipëri, i dënuar me 25 vite burg! Mediat britanike: Mund të lirohet më herët

Erald Mema

Erald Mema, 39 vjeçari shqiptar, i cilësuar edhe si bosi i krimit që përmbyti Britaninë e Madhe është depërtuar nga Britania e Madhe në burgjet e Shqipërisë.

Ai u transferua në një burg të sigurisë së lartë në Shqipëri sipas një marrëveshjeje të krijuar për të trajtuar mbipopullimin e burgjeve duke lejuar deri në 200 nga kriminelët më të këqij të Shqipërisë, duke përfshirë vrasës, përdhunues dhe baronë të drogës , të përfundonin dënimet e tyre në vend.

Sipas mediave të huaja 39 vjeçari, i cili u dënua me 25 vjet burg për rolin e tij në operacionin “enorm” të kontrabandës së drogës, mund të lirohet vite më herët në bazë të një marrëveshjeje transferimi për të lehtësuar krizën e mbipopullimit të burgjeve.

Në Shqipëri, të burgosurit mund të përdorin dhomat e posaçme në burg deri në katër orë në muaj për të kaluar kohë me partnerët e tyre, ndryshe nga MB ku vizitat bashkëshortore nuk lejohen.

Përparësitë e tjera nga të cilat mund të përfshijnë të burgosurit janë pako javore me ushqime dhe rroba nga anëtarët e familjes, ambiente personale gatimi dhe leje deri në shtatë ditë për sjellje të mirë.

39- vjeçari është një nga afro 40 kriminelët më të rrezikshëm të Shqipërisë të dënuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe të përzgjedhur për të vuajtur pjesën tjetër të dënimit në vendin e tyre sipas një marrëveshjeje në të cilën Britania e Madhe po i paguan Shqipërisë më shumë se 4 milionë funte për t'i rikthyer ata në vendin e tyre.

Mema u dënua në Gjykatën e Kurorës së Oksfordit në vitin 2018 për kontrabandë kokaine me vlerë miliona paund në Mbretërinë e Bashkuar si bos i një grupi të krimit të organizuar për të cilin gjyqtari tha se "përfitoi masivisht nga ai që ishte një operacion i madh droge".

Sipas marrëveshjes, dënimet e dhëna për kriminelët në Mbretërinë e Bashkuar duhet të përputhen me politikën penale shqiptare, e cila mbart vetëm një dënim maksimal prej 15 vitesh burg për tregtarët e drogës si Mema. Nëse do të kishte mbetur në Britani, do të lirohej në gjysmë të dënimit 25-vjeçar.  

Skema e transferimit të burgosurve me Shqipërinë u lançua për të reduktuar numrin e të burgosurve të huaj në Mbretërinë e Bashkuar si pjesë e masave për të trajtuar krizën e mbipopullimit mes frikës se burgjeve mund t'i mbarojë hapësira e lirë. Më shumë se 10,000 shtetas të huaj  mbahen aktualisht në burgjet në Angli dhe Uells, me shqiptarët që përbëjnë kontigjentin më të madh me 1,323 të burgosur aktualisht.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar i jep Shqipërisë 5 milionë euro (4.3 milionë £) për të paguar për rinovimin e burgjeve, sigurinë shtesë, punëtoritë, pajisjet rehabilituese dhe trajnimin e rojeve. 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • HAJDAR KASAP REXHEP LEKA [ KEPI ]: 07/06/2024 13:58

  Erald Mema është ushtari besnik i sali bajgës. Sy peshkaqeni xen e ka pas shok të ngusht. Ka qen mik i familjes berish bajga.

  Përgjigju
 • Olsi: 07/06/2024 12:22

  Pa merak. Ta nxjerr shoqnia qysh mot. Apo nuk ti qep letrat Norua me Ulsiun.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Reforma Zgjedhore, Mediu: Proces i dështuar, nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme

Reforma Zgjedhore, Mediu: Proces i dështuar, nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme