Rikthehet kontrolli mjekësor falas për qytetarët nga 35-70 vjeç, Manastirliu: I dobishëm për parandalimin e sëmundjeve kronike dhe pasojave post-covid

Në çdo qendër shëndetësore në vend, nga sot rifillon programi i kontrollit mjekësor bazë falas, i cili ishte ndërprerë prej pak kohësh për shkak të pandemisë së COVID-19.

Lajmin se të gjithë shqiptarët nga 35 deri në 70 vjeç kanë mundësinë ta bëjnë këtë kontroll pa asnjë pagesë dhe t’i dalin përpara çdo problemi të mundshëm në organizmin e tyre e dha ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Ky program i kontrollit mjekësor, është i dobishëm për parandalimin e sëmundjeve kronike dhe monitorimin e pasojave post-COVID.

Si mund ta bëni atë? Duke kontaktuar mjekun e familjes suaj i cili do t’iu informoi për analizat përvitshëm që mund të përfitoni falas.

“Në çdo qendër shëndetësore në vend, nga sot rifillon programi i kontrollit mjekësor bazë falas për çdo qytetar 35-70 vjeç, i dobishëm për parandalimin e sëmundjeve kronike dhe monitorimin e pasojave post-covid.”, shkruan ministrja në rrjetin e saj social Facebook, nga ku edhe lajmin.

J.GJ./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria