Rimblidhen protestuesit përpara rafinerisë së Ballshit, banori: Kryeministri të vijë me zgjidhje konkrete

Edhe këtë të martë ka vijuar sërish protesta e naftëtarëve përpara hyrjes së rafinerisë së Ballshit.

Sikundër ditën e djeshme ku pati tension mes protestuesve dhe policisë, sot situata paraqitet më e qetë.

Kreu i Sindikatës së Naftëtarëve, Sokol Dautaj për Report Tv tha se disa prej tyre u shoqëruan në komisariat pas protestës të së hënës.

Ai thotë se policia u mori deklaratë mbi organizimin e protestës por nuk pati asnjë procedim penal.

Gjithashtu ai thotë se ka patur bisedime me palën azere dhe priten edhe përgjigja e tyre për vazhdimësinë e punës.

"Jemi rrënuar si naftëtarë dhe nuk kemi ku të shkojmë. Veç të shkojmë në gjykatën e Hagës, ndryshe nuk kemi çfarë të bëjmë. Ku do shkojmë. Protestat do të bëhen më të dhunshme kohën e ardhshme, mos shiko tani. Kryeministri duhet të vijë me zgjidhje konkrete, nëse nuk ka zgjidhje të vijë të na vrasë të gjithëve. Mallakastra do bëhet e gjithë bashkë" - thotë një prej protestuesve.

Ndërkohë ditën e djeshme kryeministri Rama zhvilloi një takim në Turqi me Presidentin e Azerbajxhanit ku ndër të tjera u diskutua dhe çështja e rafinerisë së Ballshit.

Dautaj thotë se beson tek fjala e kryeministrit dhe se në të kundërt, do të vijojnë protesta dhe përpara kryeministrisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:50
Protesta për rafinerinë e Ballshit, policia procedon 8 persona

Tetë persona janë proceduar penalisht ditën e djeshme (14 shtator) për zhvllimin e protestës përpara rafinerisë së Ballshit.

Ata u dërguan në komisariatin e Mallakastrës dhe janë proceduar për thyerjen e masave anticovid të vendosur nga ministria e Shëndetësisë.

"Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Mallakastër, në përfundim të veprimeve të kryera në lidhje me protestën e paligjshme të zhvilluar ditën e djeshme para hyrjes kryesore të Ndërmarjes së Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh, proceduan penalisht 8 persona për veprën penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme" - njofton policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprime të mëtejshme procedurale.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • UKU MOMLIT: 15/09/2020 12:06

  Ku ka kohe kryeministri te vije e te degjoj protestuesit. Atij i vlon mendja te jete edhe kater vjet ne pushtet edhe bashke me opoziten jashteparlamentare qe te ruajne pasurine e vjedhur e te grabitur,te shmangin rrugen e fatkeqsise qe po afrohet. Ky kryeminister dhe tere klasa politike e degjeneruar shqiptare po provokojne nje perballje te dhunshme me popullin qe do ti kushtoje shume shtrenjte me jete dhe gjak popullit te varfer.

  Përgjigju
 • redi: 15/09/2020 11:48

  Proteste e drejte e punetoreve te Ballshit kunder korrupsionit shteterir qe i rrembeu pronen per afera korruptive .Ka mbajtur pergjegjesi penale ndonje kriminel qe i ktheu punetiret ne skllever . Vazhdoni pritestat se mbare shqiptaret jane me ju megjithese qeveria aktuale nuk ja pergjeghesi per privatizimin por ja neglixhence ne zgjidhhen e problemit padi dhe ajo ka 15% te aksioneve dhe nuk ka sekyestruar Rafinerine per borxhin ndaj tatimeve qe kapun qindra mulion dollar

  Përgjigju
 • Lemi: 15/09/2020 11:42

  KERKONI Bracen qe u keni dhene voten

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Dukagjin/ Memorial në kujtim të 7 martirëve katolikë! Familjarët: Bënë qëndresë të jashtëzakonshme

Dukagjin/ Memorial në kujtim të 7 martirëve katolikë! Familjarët: Bënë qëndresë të jashtëzakonshme