Rrëzimi i qeverisë së Petkov 1 ditë para Samitit të BE-së, media bullgare: Lajm jo i mirë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Rrëzimi i qeverisë së Petkov 1 ditë para Samitit të BE-së, media bullgare: Lajm jo i mirë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kiril Petrov

Rrëzimi i qeverisë së Kiril Petkov vetëm 24 orë para fillimit të punimeve të Samitit të Bashkimit Europian në Bruksel ka tronditur jo pak politikën evropiane dhe aspiratat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të marrë “PO-në” e shumëpritur për nisjen e negociatave të anëtarësimit.

Mediat bullgare janë shkruajnë se vendimi do të pengojë më tej përpjekjet e vendeve të Ballkanit për t’u bashkuar me unionin, duke bërë që të jetë një lajm jo i mirë për Shqiëprinë dhe Maqedoninë e Veriut në rrugën e tyre drejt BE-së. 

Gjithashtu, rënia e qeverisë duket se do të vonojë planet e zgjerimit të BE-së në Ballkan dhe mund të pengojë Bullgarinë, adoptimin e euros në fillim të vitit 2024. Gjithashtu rrezikon të vonojë transferimin e deri në 6.3 miliardë euro (6.6 miliardë dollarë). në financimin e BE-së sipas planit të bllokut për të ndihmuar vendet të rikuperohen nga kriza COVID.

Një votim i tillë mund të shtojë mbështetjen për forcat pro-ruse në një vend me lidhje tradicionalisht të forta me Rusinë.


Lajmi kryesor:

1 ditë para Samitit të BE-së, bie qeveria e Bullgarisë! Lajm i keq për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në rrugën drejt BE


B.K./SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndarja e re territoriale, sipas jush duhet të ketë më shumë apo më pak se 61 bashki?×

Lajmi i fundit

John

Finlanda dhe Suedia drejt NATO, PS kërkon në Kuvend procedurë të përshpejtuar të ratifikimit të Protokolleve të anëtarësimit