Rritet me 10 lekë të tjera çmimi i naftës, arrin në 243 lekë! Benzina shkon në 223 lekë! Çmimet më të larta që prej 26 marsit

TIRANË- Çmimet e naftës dhe benzinës janë rritur sërish gjatë ditës së sotme, me 10 lekë për litër.  Bordi i Transparencës ka vendosur sot që një litër naftë do të tregtohet tashmë me 243 lekë, nga 233 lekë që ishte deri sot, sipas vendimit që ishte marrë në datën 27 prill. 

Në rritje është edhe benzina, që do të tregtohet me 223 lekë, nga 213 lekë që ishte deri tani. Gazi është rritur me dy lekë për litër, në 106 lekë. Ky është niveli më i lartë i çmimeve që prej 26 marsit, që ishte një prej vendimeve të para të Bordit të Transparencës. Niveli i ri i çmimeve do të hyjë në fuqi sot në orën 18:00.  

Në tregjet ndërkombëtare një fuçi naftë në bursë prej më shumë se një jave po luhatet poshtë vlerës 110 dollarë, pra nuk ka shtrenjtim të ndjeshëm të çmimit që mori hov pas luftës në Ukrainë. Kur Bordi mori vendimin e parë për caktimin e cmimeve të hidrokarbureve, në kohën e protestave kundër rritjes së cmimeve, për periudhën 17-21 mars, nafta tregtohej me 203 lekë për litër. Por në bursë më 22 mars, një fuçi kushtonte 111 dollarë, pra me një ndryshim të papërfillshëm nga cmimi që e gjejmë sot në tregjet ndërkombëtare. Ende nuk ka një shpjegim të dhënë nga institucionet se përse për një kohë të gjatë që nafta nuk luhatet në bursë, cmimi në Shqipëri vijon të rritet?

Nafta
Ishte 233 Lekë/litri
Bëhet 243 Lekë/litri
Benzina
Ishte 213 Lekë/litri
Bëhet 223 Lekë/litri
Gazi
Ishte 104 Lekë /litri
Bëhet 102 lekë /litri

Vendimi i Bordit të Transparencës datë  29.4.2022
Bordi i Transparencës i mbledhur në datë 29 Prill 2022 vendosi çmimet e reja të shitjes së karburanteve me pakicë dhe shumicë për tregun vendas. Këto çmime reflektojnë ndryshimet që janë shfaqur në tregjet ndërkombëtare. Nisur sa më sipër, bazuar në metodologjinë e ndërtimit të çmimeve sipas nenit  21/5 të Aktit Normativ,  Bordi vendosi: Miratimin e çmimit tavan të tregtimit me shumicë të produkteve për datën 29.04.2022 deri në mbledhjen e ardhshme të Bordit, si më poshtë:

·       231 Lekë/litri për gazoilin;

·       211 Lekë/litri për benzinën;

·       94 Lekë/litri për gazit të lëngshëm të naftës.

Miratimin e çmimit tavan të tregtimit me pakicë të produkteve për datën 29.04.2022 deri në mbledhjen e ardhshme të Bordit, si më poshtë:

·       243 Lekë/litri për gazoilin;

·       223 Lekë/litri për benzinën;

·       106 Lekë /litri për gazit të lëngshëm të naftës.*( çmimi i shitjes për gazin e lëngshëm të automjeteve do jetë çmimi i furnizimit në stacionet e furnizimit në pikat e karburanteve, ndërkohë që në pikat e tjera për konsumatorët familjarë dhe industrial çmimi nuk duhet të përfshijë akcizën). Vendimi i Bordit hyn në fuqi  dhe do reflektohet në datë 29.04.2022, ora 18.00 p.m, deri në mbledhjen e ardhshme të bordit, me qëllim pasqyrimin në çmimin e shitjes me pakicë të këtyre nënprodukteve, të ndryshimeve të mundshme të çmimeve në tregjet ndërkombëtare.

Çdo operator i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detytuar të zbatojë Vendimin e Bordit të Transparencës, në lidhje më çmimet e shitjes me shumicë dhe pakicë. Organet ligjzbatuese do të kontrollojnë zbatimin e vendimeve të Bordit të Transparencës çdo ditë. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullim aktiviteti,heqje licence dhe sekuestrim.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gjoni: 30/04/2022 17:36

  hajdeni mal zi se isht 200 lek

  Përgjigju
 • Jani: 30/04/2022 02:33

  T.Q.R. ..EDI RAMA O HAJDUT...

  Përgjigju
 • Paulin: 29/04/2022 20:10

  Bordi i transparences po ben me te miren , me mbajtjen e cmimeve sa me ulet duke marr parasysh ca behet jasht, ishalla e kalojme dhe kte krize. Te pakten eshte menaxhuar me se miri

  Përgjigju
 • Artan: 29/04/2022 18:07

  Sipas thenies se vjeter: Skllavit pakesoi buken dhe shtoi drurin. Apo si doli me vone: Ketij populli duhet t'ja q... nenen qe te te njohe per babe. Shikoni krahasimin me Maqedonine e cila nuk ka shans ta marre naften me shumice me lire se Shqiperia:https://mk.fuelo.net/fuel/type/diesel/week?lang=en Per aq dite sa cmimi ra ne Maqedoni me 60 lek/litri(nga 85.5 ne 82.5 dinare),ketu u rrit me 170 leke(nga 2260 ne 2430 lek. Pra nga 600 lek per liter qe ishte nafta me shtrenjt ne Shqiperi, sot ka shkuar 830 lek per liter!

  Përgjigju
 • Ramizi: 29/04/2022 15:11

  Shume mire ja u bejne,te e in me kembe

  Përgjigju
 • Fredi: 29/04/2022 14:55

  Lam nam. Pale dhe ca komente të pakuptimta që justifikojnë ktë dukuri të paparë shqiptare. Në Itali sot nafta është 1.71€ me pakicë, me kursin e sotëm Euro - Lek i bie 206.01 Lek. Duke llogaritur edhe diferencën e nivelit të rrogave i bie që shqiptarët të paguajnë të paktën 5 herë më tepër se italianët për naftë dhe benxinë. Si justifikohet kjo gjë? Kriza vlen për të gjithë, jo vetëm për shqiptarët. Dhe Italia është nga shtetet e BE me taksat më të larta të naftës dhe benxinës. Pak a shumë 57% e çmimit në Itali janë taksa, për më tepër info: https://www.fanpage.it/economia/quante-accise-si-pagano-sulla-benzina-e-quanto-costerebbe-senza-tasse/#:~:text=Le%20accise%20e%20le%20tasse,35%2C2%20centesimi%20a%20litro. Si e justifiokoni ju që aprovoni ktë gjë? Me sa di ka edhe ca prodhim vëndas në Ballsh Shqipëria. Ka diçka tepër të gabuar te kjo gjë. Hajdutllik në të gjithë nivelet.

  Përgjigju
 • Me shume: 29/04/2022 14:53

  Me suguri kush nuk Ka makine kenaqet! Po nese ne burse nuk ndryshon,dhe per me teper eshte shume me ulet,po tek ne pse e shtrentojne qe te shtrydhin te shtrydhurit,se vet e marrin falas,shtrentojeni dhe energjine dhe jepjani kastratit

  Përgjigju
 • Tutu: 29/04/2022 14:46

  O Shqiptarja .com … mos botoni vetem komentet e patronazhisteve… botoni te gjitha komentet qytetare qe nuk shkelin e rregullat e mesiperme… dalengadale po kspni nivelin e RD te Saliut…!!

  Përgjigju
 • Riza: 29/04/2022 14:45

  Shpresojme qe te mbaroje sa me shpejt kjo krize qe ka prekur gjithe boten,jo vetem Shqiperine

  Përgjigju
 • Klea: 29/04/2022 14:14

  Duke marr parasysh qe ne furnizoheemi nga vendet qe momentalisht jan ne lufte e dim qe do kemi kte luhatje me cmimet. Bordi i transparences dhe qeveria po ben te pamunduren qe ti mbaj keto cmime stabel dhe na informon vazhdimisht.????????????????

  Përgjigju
 • Hamdi: 29/04/2022 14:11

  Kjo krize qe ka perfshire gjithe boten nuk eshte e mire per asnje . Duhet te stresohemi me pak per kete situate dhe ti japim kurajo njeri tjetrit qe çdo gje do stabilizohet

  Përgjigju
 • red: 29/04/2022 14:10

  do kalojme edhe kete krize qe na ka zen por vetem duhet vetem pak besim

  Përgjigju
 • Albi: 29/04/2022 14:09

  Me krizen qe po kalon e gjith bota eshte normale qe te rritet cmimi. Ishalla mbaron sa me shpejt lufta qe te normalizohet situata

  Përgjigju
 • Rosalina: 29/04/2022 14:08

  Nuk eshte faj i rames eshte krize ne cdo vend te botes kshuqe kjo eshte gjeja me normale

  Përgjigju
 • Drini: 29/04/2022 14:05

  Jane mjeshtra per te vjedhur. Shikoni sa djallezisht punojne: e vendosin/ndryshojne cmimin , ne te shumten e rasteve ne fundjave, sepse e kane 4 dite te sigurte cmimin deri te henen ne mbremje kur mbyllet bursa. Shqiptare ! I sfidoni kompanite e naftes ! Konsumoni sa me pak te jete e mundur nafte, ndersa Devolli, Korca te furnizohen ne Greqi, Pogradeci dhe Librazhdi ne Maqedoni, Peshkopia ne Diber te Madhe, Kukesi ne Kosove, Shkodra dhe Malesia e Madhe ne Mal te Zi. Nuk kemi qeveri qe mendon per fukarane, perkundrazi e vjedh ate. Por kush vjedh fukarane eshte legen thote dikush ne rrjet. Dhe e ka mire.

  Përgjigju
 • Koli: 29/04/2022 14:04

  Pak e kane rrit!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Restorantet më të shtrenjtë në botë, Tirana me çmimet më të ‘kripura’ në rajon, Prishtina më e lira

Restorantet më të shtrenjtë në botë, Tirana me çmimet më të ‘kripura’ në rajon, Prishtina më e lira