Rusia dënon thirrjet e BE-së për gjykatën e krimeve të luftës

Rusia dënon thirrjet e BE-së për gjykatën e krimeve të luftës

1669825361_sulm.PNG

Kremlini ka dënuar sot thirrjet e Bashkimit Evropian për të mbajtur një gjykatë për krimet e luftës lidhur me veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Ai tha se masa do të ishte "jolegjitime" dhe "e papranueshme" për Moskën, raportojnë mediat e huaja.

Dje, shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se BE do të përpiqet të krijojë një gjykatë të specializuar, të mbështetur nga OKB-ja, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e mundshme të luftës të kryera në Ukrainë. 

"Sa i përket përpjekjeve për të krijuar një lloj gjykate: ato nuk do të kenë legjitimitet, nuk do të pranohen nga ne dhe ne do t'i dënojmë", tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. 

Ukraina e ka akuzuar Rusinë për krime të panumërta lufte në luftën nëntëmujore, duke përfshirë qytetin Bucha, të cilin forcat ruse e pushtuan për një muaj pas pushtimit në shkurt.

Kievi ka kërkuar krijimin e një gjykate speciale për të ndjekur penalisht liderët ushtarakë dhe politikë rusë që i konsideron përgjegjës për luftën. 

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilë ose të ketë kryer krime të tjera lufte dhe ka akuzuar forcat e Ukrainës për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe Konventave të Gjenevës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Jose Mourinho jep parashikimet: Ja kush do jetë fitues! Bellingham lojtari më i mirë i turneut

Euro 2024/ Jose Mourinho jep parashikimet: Ja kush do jetë fitues! Bellingham lojtari më i mirë i turneut