Rusia i kërkon Gjykatës së Hagës të refuzojë padinë e ngritur nga Kievi

Rusia i kërkon Gjykatës së Hagës të refuzojë padinë e ngritur nga Kievi

1695044035_hage.jpg

Rusia i ka kërkuar gjykatës më të lartë të OKB-së në Hagë të hedhë poshtë çështjen e Ukrainës si një "shpërdorim procesi". 

Kreu i ekipit ligjor të Moskës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Genadi Kuzmin, i tha panelit i cili përbëhej prej 16 gjyqtarësh se çështja e Ukrainës ishte e “pashpresë, e metë dhe në kundërshtim me jurisprudencën e gjatë të kësaj gjykate". 

Ai shtoi më tej se kërkesa e Ukrainës është “një shpërfillje e hapur për administrimin e duhur të drejtësisë dhe përbën një abuzim të procesit”.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Zyrtari i DASH kundër korrupsionit në Tiranë takon Dumanin e prokurorët e SPAK, Richard Nephew: SHBA-të janë të përkushtuara për t'i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Zyrtari i DASH kundër korrupsionit në Tiranë takon Dumanin e prokurorët e SPAK, Richard Nephew: SHBA-të janë të përkushtuara për t'i dhënë fund pandëshkueshmërisë