Rusia rrit furnizimin me gaz të Evropës përmes Ukrainës

Rusia rrit furnizimin me gaz të Evropës përmes Ukrainës

Rusia po dërgon përsëri më shumë gaz natyror përmes Ukrainës në Evropë. Këtë e ka bërë të ditur kompania shtetërore ruse e energjisë Gazprom, duke saktësuar se “pompimi i gazit po kryhej përmes tranzitit përmes territorit të Ukrainës sipas vëllimeve të rënë dakord me palën ukrainase: 29.4 milionë metra kub më 1 shkurt”. 

Dje, Gazprom pompoi 24.2 milion metra kub - rreth 20% më pak - përmes Ukrainës, duke përdorur uzinën Sudzha që ndodhet në rajonin jugor të Kurskut të Rusisë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Moska po përgatit përshkallëzim maksimal! SHBA gati paketën 2 mld dollarë! Kremlini: Shpërblim për ushtarët që shkatërrojnë tanket 'Abrams' dhe 'Leopard'


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit