Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

4 Ishujt Kuril jugor, u kapën nga forcat sovjetike në fund të Luftës së II Botërore

Rusia ka thënë se një divizion i sistemeve të saj të raketave të mbrojtjes bregdetare Bastion është vendosur në Paramushir, një nga ishujt Kuril në veri të Paqësorit, disa prej të cilëve Japonia i pretendon si territorin e saj.

Masa është pjesë e një forcimi më të gjerë të mbrojtjes së Rusisë në rajonet e saj të gjera të largëta lindore, tha të mërkurën Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, pjesërisht në përgjigje të asaj që ai i quajti përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të "përmbajtur" Rusinë dhe Kinën.

Kryeministri Fumio Kishida i Japonisë, një aleat i ngushtë i SHBA-së dhe një rival kryesor kinez në Azinë Lindore, bëri një udhëtim të befasishëm në Ukrainë këtë javë, për të cilin disa vëzhgues thanë se ishte një përpjekje për të kundërshtuar  vizitën shtetërore të presidentit kinez Xi Jinping në Rusi.

“Për të frenuar Rusinë dhe Kinën, Shtetet e Bashkuara po rrisin ndjeshëm praninë e tyre ushtarake në rajonin e Azi-Paqësorit, duke forcuar lidhjet e saj politike dhe ushtarake me aleatët e saj, duke vazhduar të krijojnë një arkitekturë të re të sigurisë amerikane në këtë rajon”, tha Shoigu në një deklaratë. video e fjalimit të tij drejtuar drejtuesve të lartë të Rusisë, e publikuar nga ministria e mbrojtjes.

Japonia, një aleat i ngushtë i SHBA-së, pretendon katër ishujt jugorë Kuril, të cilët u kapën nga forcat sovjetike në fund të Luftës së Dytë Botërore. Japonia nuk pretendon Paramushir, një nga ishujt verior Kuril. Çështja i ka penguar Moskën dhe Tokion të nënshkruajnë ndonjëherë një traktat paqeje që i jep fund zyrtarisht armiqësive.

Forcat e armatosura të Rusisë në lindje të vendit kanë marrë rreth 400 pajisje moderne ushtarake gjatë vitit të kaluar, duke përfshirë avionë Su-57 dhe sisteme raketore anti-ajrore, tha Shoigu.

"Aftësitë ushtarake të rrethit ushtarak lindor janë rritur ndjeshëm," tha ai.

Zyrtarët rusë kanë fajësuar Kievin për një sërë sulmesh me dron thellë brenda territorit rus që nga fillimi i fushatës ushtarake në Ukrainë.

Në lidhje me konfliktin në Ukrainë, Shoigu tha se forcat ruse të hapësirës ajrore kishin shkatërruar deri më tani më shumë se 20,000 objekte ushtarake ukrainase që nga fillimi i asaj që Moska e quan "operacioni i saj special ushtarak".

Ishujt që pretendon Japonia

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

DIREKT, SHQIPËRI 0-1 SPANJË/ Kombëtarja ndëshkohet pas 13 minutash, Ferran Torres me të majtën kalon spanjollët në avantazh

DIREKT, SHQIPËRI 0-1 SPANJË/ Kombëtarja ndëshkohet pas 13 minutash, Ferran Torres me të majtën kalon spanjollët në avantazh