Alba Malltezi: Sa bukur Flamur Noka me bilbil! A tha ai “fjalët” më të mençura në Kuvend?

Alba Malltezi: Sa bukur Flamur Noka me bilbil! A tha ai “fjalët” më të mençura në Kuvend?

Flamur Noka me bilbil në Kuvend

Pas rrëfimeve të Sali Berishës me orgji, elokuenca e shokëve të tij të “luftës” për të vëzhguar ndaj korrupsionit dhe gabimeve të qeverisë, vazhdoi në nivele të papara elegance dhe retorike politike. Ligjërimi i deputetit Flamur Noka me bilbil, do të rrënqethte Nolin e Konicën, Lasgush Poradecin e Mit’hat Frashërin dhe dilema pas seancës më të fundit në Kuvendin e Shqipërisë është: Deputeti Noka flet më mirë me fjalë apo me bilbil? Këtë performancë të shkëlqyer tashmë u mbetet ta gjykojnë vetëm shqiptarët. Të gjithë ne, tamam si në një Big Brother të radhës, do të zgjedhim se sa vlen një Nokë me bilbil kundër “regjimit” të Ramës.

Thënë kjo, vazhdon të jetë e habitshme se edhe pas pendimit për djegien e mandateve, edhe pas akuzave ndaj Bashës dhe Kryemadhit për djegien e pushtetit që opozita kishte në dorë, opozita e drejtuar sot prej Berishës dhe Metës vazhdon të mos e përdorë pushtetin e opozitës që të kontrollojë. Vazhdon të mos vigjëlojë nëpër komisione, nëpër procedura, nëpër VKM, duke lënë të votohet çdo gjë nën zhurmën e në mjegull, në ekzibicione folklorike dhe bigbrothiste. A është më e lehtë të bëhet një opozitë kësisoj: Me bilbila, parrulla, muzikë, bërtitje, në rrugë, me sharje, ofendime apo një opozitë e fakteve, e logjikës,  profesionale, serioze, e besueshme? Mesa duket është më e lodhshme dhe e sakrificës një opozitë e fakteve se një opozitë e bilbilave, ndaj sot është e qartë: Djegia e mëparshme e mandateve, ishte thjeshtë një dëshirë për të mos mbajtur premtimit kur u mandatuan nga qytetarët.

Disa gra deputete dhe ministre ne Kuvend bënë një deklaratë kundër fjalorit denigrues të Berishës. Eshtë fare e kotë. Mjaftoni të shihni parrullat para Kuvendit me fjalët aludime për Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, zonjën Yuri Kim, që të kuptojmë sa i frikësuar nga ligji është Berisha dhe të tijët sot. Kur përdoret ai fjalor ndaj ambasadores së një superfuqie, mendoni çmund të thuret për një Elisë, Belindë, a Nikollë...

a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dori: 13/02/2023 20:27

  Mu do me vinte turp ta kisha bashkshort i baba kete injorant kete budalla sic eshte Flamur servili idjoti i pa cip larg nga keta njerez qe turperojne Shqiperin

  Përgjigju
 • Kasem Gahinji: 13/02/2023 19:19

  A mund te pritet mencuri nga nje budalla?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi