Samiti i klimës COP28, mblidhen 777 milionë dollarë për të luftuar sëmundjet tropikale

Samiti i klimës COP28, mblidhen 777 milionë dollarë për të luftuar sëmundjet tropikale

Samiti i Klimës COP28, 2023

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe disa organizata bamirëse ofruan një donacion prej 777 milionë dollarësh në samitin e klimës COP28 për të luftuar sëmundjet tropikale që pritet të bëhen më të zakonshme me rritjen e temperaturave.

Kryetari i samitit, i dërguari special i Emirateve të Bashkuara Arabe për ndryshimet klimatike, Sulltan Ahmed al-Jaber, tha se faktorët klimatikë janë bërë “kërcënimi më i madh për shëndetin e njeriut në shekullin e 21-të”.

Premtimet e bëra në takim, të fokusuara në rreziqet shëndetësore të lidhura me klimën, përfshijnë 100 milionë dollarë nga Emiratet dhe një shumë të barabartë nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions