Samiti i NATO-s vitin e ardhshëm do të mbahet në Lituani

Samiti i NATO-s vitin e ardhshëm do të mbahet në Lituani

NATO

Samiti i ardhshëm i liderëve të NATO-s do të zhvillohet në Vilnius, Lituani më 11-12 korrik, deklaroi NATO të mërkurën.

Samiti do të mbahet për herë të parë në Lituani dhe do të fokusohet në "forcimin e mbrojtjes kolektive dhe parandalimit të Aleancës dhe në rritjen e mbështetjes për Ukrainën", sipas një njoftimi për shtyp të NATO-s.

“Pritet që Finlanda dhe Suedia të marrin pjesë në samitin si anëtarë të plotë të Aleancës për herë të parë në Vilnius”, deklaroi NATO.

Finlanda dhe Suedia njoftuan të dyja synimin e tyre për t'u bashkuar me NATO-n në maj pas pushtimit rus të Ukrainës, në një ndryshim historik të politikës, pas dekadash mos-angazhimi ushtarak.

NATO zyrtarizoi ftesën e saj për të dy vendet më 29 korrik, pasi Turqia hoqi kundërshtimin e saj një muaj më parë duke hequr një pengesë të madhe që Finlanda dhe Suedia t'i bashkoheshin aleancës. Procesi i ratifikimit zakonisht zgjat rreth një vit, pasi parlamentet e të gjitha 30 vendeve individuale të NATO-s duhet të miratojnë anëtarë të rinj.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të përfundojë në 1 qershor të vitit të ardhshëm

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të përfundojë në 1 qershor të vitit të ardhshëm