Sarandë, reshjet e shiut mbushin me mbetje bregun e detit, asnjë masë nuk merret nga bashkia

Reshjet e ditëve të fundit kanë sjellë mjaft probleme në plazhet e vendit. Në Sarandë si pasojë e prurjeve të lumit Bistrica dhe përrenjve të lëshuar nga kodrat ka bërë që mbetje të shumta të përfundojnë në bregun e detit e për pasojë edhe ndotjen e tij.

Edhe pse sot është mot me diell asnjë qytetar dhe turist nuk kanë dal në det pasi i gjithë bregu është i mbushur me mbetje të shumta.

Nga ana tjetër bashkia as që e ka marrë mundimin për të pastruar bregun e detit nga mbetjet të cilat kanë veshur të gjithë pjesën e rërës.

Ndërkohë që këtë të enjte është krocera e radhës dhe ka sjellë qindra turistë në Sarandë, pamja që ofrohet është aspak e denjë për një plazh siç është ai i Sarandës.

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Do të ngresh një bujtinë, fermë apo biznes në fshat? Veliaj prezanton nismën për gratë dhe vajzat e Tiranës