Scholz: Ishte e drejtë që ne të mbështesnim Ukrainën

Scholz: Ishte e drejtë që ne të mbështesnim Ukrainën

1669911225_sc.PNG

Në një video-mesazh, Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha se kishte marrë vendimin e duhur për të mbështetur Ukrainën gjatë vlerësimit të tij të vitit të parë të koalicionit trepalësh, i cili është lënë në hije nga lufta në Ukrainë.

Ai tha se arsyeja pse ata mbështesin Ukrainën është se ata po shohin çdo ditë shkatërrimin e qytetit, mijëra njerëz që vdesin nga bombardimet e Rusisë dhe këtë ata po e bëjnë për arsye humanitare, raportojnë mediat e huaja.

"Sigurisht, ky vit është shënuar para së gjithash nga lufta brutale e Rusisë kundër Ukrainës. Çdo ditë ne shohim shkatërrimin. Çdo ditë ndjekim se sa njerëz bëhen viktima të bombave ruse. Dhe kjo është arsyeja pse ishte e drejtë që ne të mbështesim Ukrainën, financiarisht, për arsye humanitare dhe gjithashtu me armë”, tha Scholz.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Kievi: Është bombarduar klinika e kancerit në Kherson! Moska: S’pranojmë çmimin tavan të naftës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

Ukraina ende në luftë, por solidarizohet me Turqinë! Zelensky- Erdogan: Jemi gati t’ju ndihmojmë

Ukraina ende në luftë, por solidarizohet me Turqinë! Zelensky- Erdogan: Jemi gati t’ju ndihmojmë