Prokurori Dritan Gina jashtë drejtësisë si e shoqja Rovena Gashi! Përplaset me Gardën se nuk lejon ta kontrollojnë, momenti kur e nxjerrin jashtë sallës (VIDEO)

Dritan Gina gjate perplasjes

Prokuroi i Tiranës Dritan Gina, i akuzuar për gjobëvënie si dhe i skeduar nga SHISH për përfshirje në praktika korruptive, ka pasur të njëjtin fat si të bashkëshortes së tij, Rovena Gashi, e cila u shkarkua në korrik të 2018 si prokurore pasi bashkë me babanë e saj, pasi nuk justifikonin një pasuri me vlerë rreth 930 mijë USD.

 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin Dritan Gina. Gina refuzoi të kontrollohej nga Garda e Republikës dhe u përpoq të hynte në sallë me forcë, por nuk u lejua. KPK shpalli vendimin e shkarkimit në mungesë. Gina u shty me forcë mes oficerëve të Gardës Republikës dhe u fut pjesërisht në sallë duke bërtitur: “Ç’a është kjo seancë?!”, por oficerët e shtynë jashtë në pak sekonda. Garda se ka lejuar ish-prokurorin të futet pasi nuk kishte me vete kartë identiteti.

Dritan Gina përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2003 dhe u emërua si prokuror në Prokurorinë e Lushnjes. Më pas, ai e ushtroi funksionin si prokuror në Prokurorinë e Durrësit, drejtues i komanduar i Prokurorisë së Elbasanit dhe prokuror në Tiranë. Në maj 2018, Dritan Gina dhe bashkëshortja e tij, Rovena Gashi u pezulluan nga detyra nga kryeprokurorja e kohës, Arta Marku, pasi Prokuroria e Durrësit nisi një procedim për fshehje të pasurisë.

Bashkëshortët Gashi dhe Gina e kontestuan në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Markut, por kërkesa e tyre nuk u mor parasysh. Ndërsa procedimi penal u mbyll pa rezultate, bashkëshortja e subjektit, Rovena Gashi u shkarkua nga vetingu për “deklarim të pamjaftueshëm” të pasurisë.

Duke vënë në balancë shpenzimet dhe të ardhurat, Komisioni i Vetingut kishte konstatuar se prokurori Dritan Gina nuk justifikonte rreth 100 mijë USD për vitet 2010-2015.

Komisioni konstatoi si pasuri problematike një apartament me sipërfaqe 121 m2 në Tiranë. Këtë pasuri, Dritan Gina ka deklaruar se ia ka dhuruar vjehrri në vitin 2004. Apartamenti kishte vlerë rreth 34 mijë euro. Por, nga hetimi ka rezultuar se kontrata me shoqërinë ndërtuese ishte nënshkruar nga Dritan Gina dhe bashkëshortja e tij, Rovena Gashi, duke paguar edhe detyrimin monetar. Sipas KPK-së, çifti nuk kishte burime të të ligjshme të ardhurash për të blerë këtë apartament.

Nga ana e tij, Dritan Gina këmbënguli se këtë pasuri ia kishte dhuruar vjehrri atij dhe bashkëshortes së tij Rovena Gashi. “Vjehrri ka deklaruar kalimin e të drejtës reale të pronës në emër të vajzës dhe emrin tim. Me ç’të drejtë është konkluduar se e kam paguar unë? Si ma faturoni mua?”, tha ia.

Në vitin 2011, prokurori Dritan Gina ka blerë një apartament në Durrës tek “Shkëmbi i Kavajës”, me sipërfaqe 105 m2, me vlerë 88 mijë USD. Nga ky çmim, Gina tha se shitësi i kishte ulur atij 35 mijë euro pasi e kishte shok. Megjithatë, KPK-ja konstatoi se Gina kishte mungesë të ardhurash të ligjshme në vlerën 19 mijë USD për të përballur blerjen e këtij apartamenti. Gina kundërshtoi këtë konkluzion, duke pohuar se ishte i vetmi nga radhët e prokurorëve që kishte deklaruar trajtimin preferencial në blerjen e kësaj pasurie. Gina akuzoi këshilltarët ligjorë dhe ekonomikë të KPK-së se kanë krijuar tymnajë rreth pasurisë së tij.

Komisioni i Vetingut konstatoi se Dritan Gina nuk kishte burime të ligjshme të ardhurash as për të justifikuar blerjen e një makine me vlerë 15 mijë euro në vitin 2016. Për këtë konstatim Gina tha se “Makina është blerë ne emër të subjektit Rovena Gashi dhe nga hetimi i Komisionit për atë subjekt nuk janë gjetur probleme. Ç’punë kam unë tani që më dalin probleme?”.

Shqiptarja.com ka publikuar më parë një raport të Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, drejtuar Komisionit të Vetingut, në të cilin thuhej se Rovena Gashi, është një individ i mundshëm për t’u vënë nën presion nga strukturat kriminale, ndërsa bashkëshorti i saj prokuror, Dritan Gina është implikuar në veprimtari korruptive.

Ky raport prodhoi debate dhe tension dje në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, gjatë seancës dëgjimore. Ashtu si konkluzionet për pasurinë, Gina e konsideroi raportin prodhuar nga Shërbimi Informativ Shtetëror dhe DSIK si dashakeqës. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:56
VIDEOLAJM/ U shkarkua nga KPK, momenti kur prokurori Dritan Gina nxirret jashtë nga Garda e Republikës

 

Report Tv ka siguruar pamjet e përplasjes së sotme në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, ku prokurori i Tiranës Dritan Gina u nxor jashtë nga Garda e Republikës pasi refuzoi kontrollin.

Prokurori Gina është shkarkuar sot nga KPK pasi nuk justifikon pasurinë.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento

Komente

 • Iris: 23/09/2021 00:24

  Cfare ngritje te shpejte meteorike qe pati,si ne karriere,si ne pasuri,po aq e shpejte dhe meteorike ishte dhe renia!! Jetegjatesia 2003-2021!

  Përgjigju
 • paco: 22/09/2021 16:49

  Si ka mundesi qe ky kriminel lejohet te beje si i do qejfi? Njehere u mbyll ne zyre e nuk dilte se nuk pranonte qe ishte pushuar nga puna, tani hyn ne gjykate e sillet si gangster.C'fare lesh shteti kemi ne?

  Përgjigju
 • Jani: 22/09/2021 14:56

  Ketyre rrugecerve te saliut tu merret pasuria dhe te kalben 20 vjet ne burg..

  Përgjigju
 • Fadili: 22/09/2021 14:41

  Kapni per zhelesh barbonin

  Përgjigju
 • Likja: 22/09/2021 13:22

  Ngushellime Rovenes se dy fatkeqesi ne nje dite ! Te pakten u treguan te aryeshem, njerin ne burg e tjetrin ne shtepi !

  Përgjigju
 • Berti: 22/09/2021 12:52

  Nese kjo hyrje e dhunshme do ndodhte ne nje salle gjykate rrethi a do shoqerohej ky rrugac i koruptuar nga policia?? A do ngrinte akuze prokuroria?? Atehere perse e toleroni kete pis ish prokuror t'ja hedhe kaq kollaj??? Ky me kete shfaqe gangesteri, ai orangotangu Karanxha duke e mbajtur nga krahet. Cfare jane keta horra ish prokurore? Perse nuk ngrihet akuze penale per pisat e drejtesise familjare???

  Përgjigju
 • Eda: 22/09/2021 12:51

  E turpshme. Perjashtimi nuk ben pune se kane vene miliona.sekuestrimi dhe venia para drejtesise do ishte zgjidhja

  Përgjigju
 • Ermal: 22/09/2021 12:31

  I paska fal shoku34 mij euro

  Përgjigju
 • Alo: 22/09/2021 12:10

  Po gjith keto qindra mijera euro a do i konfiskohen ? Se pastaj cu pa puna ai e ka siguru jeten brez pas brezi . Ham dhe ne zyr avokatie e ja hodhi . Duhet sekuestrim pasurie e te bej burg ateher do thot drejtesi

  Përgjigju
 • Qwert: 22/09/2021 10:28

  Gabim qe e prejashtuan nga drejtesia..ky donte prrangat aty ne sall zagari.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Si Gjykata Supreme e SHBA rrëzoi kërkesën e studentëve: Vaksina e nevojshme për t'u mbrojtur, në auditorë kontakti i pashmangshëm