Sekuestrohen mbi 12 kg kanabis në Durrës, 45-vjeçarit iu gjet edhe një ikonë me vlera historike! E kishte vjedhur në kishë e do e shiste

Sekuestrohen 12 kilogramë e 150 gramë lëndë narkotike kanabis dhe një ikonë e vjetër me vlera historike në Durrës.

Në kuadër të operacionit "Ikona" është arrestuar në flagrancë 45-vjeçari Ç. P,  i dënuar më parë për kultivim të bimëve narkotike dhe përvetësim të mallrave ose parave që rrjedhin nga veprimtaria kriminale.

45-vjeçari ikonën e vjetër me vlera historike (e kohës bizantine), dyshohet se e ka vjedhur në një kishë dhe do i shiste kundrejt vlerave monetare. Ai akuzohet për veprat penale "Trafikimi i  lëndëve narkotike" dhe "Trafikimi i veprave të artit".

Njoftimi i policisë:

Finalizohet operacioni policor i koduar "Ikona". Operacioni i zhvilluar nga Seksioni i Hetimit të Narkotikëve, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Durrës, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës. Sekuestrohen 12 kilogramë e 150 gramë lëndë narkotike cannabis dhe një ikonë e vjetër me vlera historike.  Arrestohet në flagrancë një 45-vjeçar, i dënuar më parë për kultivim të bimëve narkotike dhe përvetësim të mallrave ose parave që rrjedhin nga veprimtaria kriminale.

Strukturat e Hetimit të Narkotikëve, në bashkëpunim me Forcat e Posaçme Operacionale në DVP Durrës, në bazë të informacioneve të siguruara, pas një pune të mirorganizuar, kanë finalizuar me sukses operacionin policor të koduar "Ikona", në kuadër të të cilit u arrestua në flagrancë shtetasi:  Ç. P., 45 vjeç, banues në Kavajë, i dënuar më parë për veprat penale "Kultivimi i bimëve narkotike" dhe "Përvetësimi i mallrave ose parave që rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale".

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi nga shërbimet e Policisë iu gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 12 kg e 150 gr. lëndë narkotike cannabis sativa dhe një ikonë e vjetër me vlera historike (e kohës bizantine), të cilën ky shtetas dyshohet se e ka vjedhur në një kishë dhe do i shiste kundrejt vlerave monetare.  Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, vijon puna për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale. 

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zhbllokoi 1.9 milion telefona, hacker-i dënohet me 12 vite burg