Senati akademik rrëzon vendimin e Mynyr Konit, kthen në detyrë Majlinda Ketën! Reagon rektori: Akt nul

Senati Akademik i Universitetit të Tiranës ka shpallur të pavlefshëm vendimin e Rektorit të UT, Mynyr Koni shkarkimin nga puna të Majlinda Keta kryetare e KIZ si dhe të personelit akademik, Bernard Dosti, Oriona Muccollari, Ardian Doka dhe Eglantina Gishti.

Sipas Senatit, referimi në Kodin e Punës nuk ka revelancë ligjore për punësimin dhe ndërprerjen e marrëdhënieve të punës për personelin akademik, i cili rregullohet nga Ligji i Arsimit të lartë dhe Senati i UT.

Gjithashtu në vendimin e tij Senati shprehet se Zgjedhja e KIZ të ri do të bëhet mbas përfundimit të procesit zgjedhor në UT.

Më herët Koni e ka argumentuar shkarkimi e Majlinda Ketës dhe anëtarëve të tjerë të KIZ për shkak të shkeljeve flagrante të ligjit dhe mosrealizimit të urdhrave të tij përgjatë periudhë së pandemisë, Covid-19.

Pas mbledhje së senatit akademik ka reaguar sërish Koni me një letër të hapur drejtuar personelit akademik dhe UT ku shpjegon se marrja e një vendimi të tillë nuk është kompetencë e senatit akademik dhe se mbledhja e organizuar është e paligjshme. Si rrjedhim sipas Konit akti dhe vendim i nxjerrë është i paligjshëm, nul dhe i pazbatueshëm.

Beteja në universitetin e Tiranës ende vijon, ndërkohë që ministrja e arsimit ende nuk ka nxjerrë një datë të re për zgjedhjet në universitet.

Vendimi

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Policia aksion blic në Vlorë, shoqërohen disa persona! Të pranishëm RENEA dhe operacionalja

VIDEO/ Policia aksion blic në Vlorë, shoqërohen disa persona! Të pranishëm RENEA dhe operacionalja