Sezoni turistik/ Sipërmarrësi nga Lezha: Disa biznese ende nuk janë hapur, mungon fuqia punëtore! Do marrim në punë të huajt

 

Sezoni turistik ka nisur me problematika edhe për bizneset, ku disa prej tyre ende nuk janë hapur për shkak të mungesës se fuqisë punëtore. Në një intervistë për gazetarin e Report Tv, Elvis Hila, sipërmarrësi Alfred Marku tha se duke u përballur me këtë problematikë do të detyrohen të punësojnë të huaj. Por ai ofron si zgjidhje kualifikimin e punonjësve dhe rritjen e pagave.

"Ne duhet ti marrim bizneset në dy sektorë, sezonal dhe ai që është 12 muaj i hapur. Ata e kanë pasur mundësinë te fuqia. Sezonal është problem, se nuk mund t’ia dal, tre katër muaj që ofron, kjo ka ndikuar në lëvizjen jashtë të brezit ët ri.

Rriten pagat, janë të detyrat të rrisin pagat. Nga ana tjetër është shumë  e rëndësishme se njerëzit duhet të investojnë të fuqia punëtore, ti trajnojnë, ti kualifikojnë. Ka subjekte që nuk janë hapur për shkak të fuqisë punëtore, fuqia po bie, shumë pak njerëz që kanë mbetur ca kanë mundësi të shkojnë në punë. Zgjidhja është ti mbajmë afër. Kërkojmë ti marrim edhe jashtë.

Ne kemi të plotësuar, por kemi gjithmonë nevojë. Në momentin që shikojmë s enjë person është i vlefshëm e bëjmë pjesë të stafit. Dua të shoh situatën në anën e mirë, si një fuqi për të ecur përpara. Shqipëria drejt një zhvillimi turistik, do ketë fuqi të mungesës punëtore. Çdo shqiptar që po tenton të ikë mendon se është fushë me lule, kam takuar shqiptarët që janë kthyer thonë se nuk bëhet jeta si emigrant. Nuk kemi pasur nevojë të marrim kërkesë, por si pjesa tjetër e bizneseve, kemi planifikuar që në shtator e mbrapa të bëjmë aplikime, se është e rëndësishme të kemi pjesën rezervë të pjesës punëtore", tha Marku për Report Tv.


Lajmi kryesor:

Plazhe të papastra, pa roje bregdetare e pa tualete publike, sezoni turistik nis ‘i sëmurë’ në vend! Në Shëngjin 'pushtetin' e kanë mushkonjat, dështoi dezinsektimi


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milion shqiptarë plus

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milion shqiptarë plus