Dorëhiqet Drejtori i Inteligjencës Kombëtare, Trump emëron John Ratcliffe pasues të Dan Coats

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare në SHBA Dan Coats, ka njoftuar dorëheqjen e tij nga posti nëpërmjet një letre dërguar presidentit amerikan Donald Trump.

Ish-senatori republikan nga Indiana, u emërua në postin e lartë në vitin 2017 dhe që prej dates 15 gusht ai nuk do të jetë më Drejtor i Inteligjencës Kombëtare.

Për punën e tij, Coats mori vlerësime nga të dyja partitë.

Lideri i maxhorancës në Senat, Mitch McConnell tha se falë drejtimit të Coats, Inteligjenca ka bërë një punë të mirë në mbrojtjen e demokracisë kurse Nancy Pelosi nënvizoi se 76-vjeçari ishte i respektuar nga të gjithë pasi është një patriot amerikan.

Presidenti Trump ndërkohë ka emëruar kongresmenin John Ratcliffe si pasues të Dan Coats.

 

/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Deutsche Welle: Reagimet e ekonomisë gjermane pas zgjedhjeve