SHBA njofton sanksione të reja kundër Houthis

SHBA njofton sanksione të reja kundër Houthis

1718656006_264693.jpg

John Kirby 

SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Houthis për sulmet e tyre kundër anijeve në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit.

Kështu tha në një konferencë për media ditën e sotme zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby.

“Ne do të vazhdojmë të godasim kërcënimet ndaj tregtisë ndërkombëtare kur është e nevojshme, duke përfshirë edhe marrjen e një sulmi tjetër siç bëmë mbrëmë kundër një mjeti ajror pa pilot që përbënte një kërcënim të drejtpërdrejtë për anijet në zonë”,- tha Kirby më tej, sipas The Times of Israel.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Netanyahu shpërbën kabinetin e luftës pas largimit të Benny Gantz! Izraeli: Hezbollahu ka lëshuar 5 mijë raketa drejt nesh që nga fillimi i luftës


K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Mashtronte qytetarët duke u premtuar programe arsimi dhe udhëtime falas në SHBA, Ambasada Amerikane reagon pas arrestimit të 20-vjeçarit

Mashtronte qytetarët duke u premtuar programe arsimi dhe udhëtime falas në SHBA, Ambasada Amerikane reagon pas arrestimit të 20-vjeçarit